Ana Sayfa EKONOMİ 15 Aralık 2017

Hindistan ve Çin Ülkelerinden Enerji Hamlesi

Hindistan ve Çin Ülkelerinden Enerji Hamlesi

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, bazı ülkelere yönelik enerji piyasalarının dönüşüm politikalarını aktardı. Enerji piyasalarını alt üst edecek küresel anlamda yeni gelişmelerin olduğuna vurgu yapan Birol, Çin ve Hindistan ülkelerinin 20 yıl içinde çok güçlü bir enerji potansiyeli oluşturacağının altını çizdi.

Çin ve Hindistan’da yaşanan dönüşümlerin küresel enerji piyasalarını etkileyeceğini belirten Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Hindistan’ın bir güç olarak kapasitesine bir Avrupa daha ekleyeceğini belirtti.

Birol, Çin’in de gelişimini sürdürmesiyle bir Amerika ekleyeceğini ifade etti. Bu yüzden Pekin ve Yeni Delhi de yaşanan seçimler, kararlar ve teknolojilerin bizi yakından ilgilendirdiğini vurguladı. Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) ‘nin ev sahibi olduğu Dünya Enerji Görünümü 2017 Raporu’nun Türkiye sunum toplantısında konuşan Birol, bu yıl yapılan raporda dört önemli dönüşüm üzerinde durulduğuna dikkat çekti.

Bu dönüşümler Amerika’nın petrol ve doğalgazda lider bir ülke olma yolunda ilerlemesi, güneş enerjisi maliyetinin düşüşe geçmesi, Çin’in enerji politikalarında yaşadığı dönüşüm ve elektrikteki trendlerin değişmesi olarak belirtildi. Petrol ve doğalgaz alanında Amerika’nın ithalatçı yapısından ihracatçı bir yapıya geçmesine değinen Birol, üretimde de büyük bir ilerleme yaşandığını belirtti. Amerika da son 10 yıl içerisinde doğalgaz üretiminde Rusya’dan daha fazla üretim yaptığını belirten Birol, Amerika’da üretim hızlı bir şekilde ilerlediğini ve gaz ihracatçısı olma yolunda ilerlemesi ülkenin dış politikalarını da ciddi şekilde etkileyeceğini vurguladı.

Dünya da petrol üreten ülkelerin, OPEC üyelerinin ve geleneksel petrol ve doğalgaz ihracat eden diğer ülkeler kararlarını alırken yeni gelen gaz ve petrol üretimini de değerlendirmeye almak durumunda olduklarını belirtti. Çin ve Hindistan’ın enerji ve ekonomi politikalarında yaşanan değişimlere değinen Birol, bu durumun bütün piyasaları etkileyeceğini vurguladı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?