Ana Sayfa KREDİ 11 Ağustos 2017

İpotekli İhtiyaç Kredisi ile Normal İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark

İpotekli İhtiyaç Kredisi ile Normal İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark

Sıcak paraya ihtiyacı olan insanlar, gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde bankaya başvururlar. Böyle bir durumda bankadan ya ihtiyaç kredisi alırlar ya da ipotekli ihtiyaç kredisine başvururlar. İki kredi türü, temelde aynı mantığa sahip olsalar da aralarında belirgin bazı farklar bulunur. Bu farkların başında ipotek gelmektedir.

Banka, kredi vereceği kişinin durumuna ve mali varlığına göre kredi fiyatı çıkarmaktadır. Bu kıstaslar kişinin hangi kredi türüne başvurduğuna göre ve ne kadar para talep ettiğine göre değişmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisinde banka, kişilerde ipotek altına alma karşılığında bir mesken göstermelerini ister. Bu mesken olarak belirtilen olgu, oturulabilir ve tapu kaydı olan bir evdir. Arsa, iş yeri ya da herhangi bir taşınmaz türlerine ipotekli ihtiyaç kredisi verilmez. Kişinin üzerine olan ve tüm evrakları belirli olan ev sayesinde, banka kendisini garanti altına almış sayılır.

İpotek Bedeli Belirlenir

İpotek altına alınacak olan eve, kredi işlemleri tanımlanmadan önce banka tarafından bir  bedel belirlenir. Bu bedel üzerinden banka, vereceği kredi miktarını belirler. Örneğin kişiye ait olan evin fiyatı, banka tarafından 200 bin tl olarak belirlenmiş olsun. Bu durumda bankanın kişiye ödeyeceği kredi tutarı, yaklaşık olarak 100 bin TL’dir. Yani, bankanın belirlediği fiyat üzerinden ödediği miktar, ev değerinin yüzde 50’sidir. Bu oran mevzuatta yüzde 70 olarak görülse de, tüm bankalar kredi oranını, ev bedelinin yüzde 50 civarında belirlemektedirler.

İpotekli ihtiyaç kredileri, genellikle ipotekli ev ya da araba kredileri ile karıştırılmaktadır. Bunlar farklı şeylerdir. Özellikle ev ya da araba kredileri kullanılırken, yenisi alınmak üzere ve mülk bankanın üzerine olacak şekilde anlaşma yapılır. Kişinin alacağı araba ya da ev bankanın üzerine olur. Dolayısıyla bu kredi türleri, ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilmez. İpotekli ihtiyaç kredilerinde ise, kişi kendi taşınmazını bankaya ipotek ettirir ve bunun karşılığında da bankadan belirli bir miktar kredi alır.

Normal İhtiyaç Kredisi; Normal ihtiyaç kredisinde ise durum biraz daha farklıdır. Bu durumun farklılığı, çekilen krediye karşılık herhangi bir ipotek durumu söz konusu olmamasından kaynaklanmaktadır. Kişi ihtiyacı olduğu bankaya bildirir, banka da kişinin mali güvencesine ve mali durumuna bakarak kredinin verilip verilmeyeceğini bildirir.

İhtiyaç kredilerinde tutar genellikle belirli bir miktarla sınırlandırılır. En üst tutar, yasal olarak bildirilmese de, genellikle 20 bin tl üzerindeki kredi tutarlarında, banka kişilerden ipotek veya kefil talebinde bulunmaktadır. İhtiyaç kredilerinin vadeleri, 6 aydan 48 aya kadar değişebilmektedir.  Vade süresi uzadıkça ve para miktarı arttıkça, faiz de aynı doğrultuda artmaktadır. Fakat kısa vadede alınan ihtiyaç kredisinde, çok düşük faiz uygulamaları mevcuttur.

İpotek Kredisini Kimler Kullanır?
İpotekli ihtiyaç kredisi, genellikle bankaya  aşırı derecede borçlanmış kişilerin kullandığı kredi türüdür. Bankaya borçlu olan kişi, ipotekli ihtiyaç kredisi vasıtasıyla borçlarını kapatır. Bu sayede tek bir yere borçlu olarak hayatına devam eder. Bunun karşılığında da elindeki taşınmazı, kredi taksitleri bitene kadar bankaya rehin verir. İpoteğin temel nedeni, kişi herhangi bir nedenden ötürü aldığı krediyi ödeyememesine karşın bankanın elinde bir güvence bulunmasıdır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?