Ana Sayfa EKONOMİ 11 Ağustos 2017

İki Yeni Otomobil Modeli Sadece Türkiye’de Üretilecek

İki Yeni Otomobil Modeli Sadece Türkiye’de Üretilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Expo 2017 Astana kapsamında düzenlenen “Türk Milli Günü” etkinliği ve Türkiye-Kazakistan İş Forumu nedeni ile ziyaret ettiği Kazakistan’ın başkenti Astana şehrinde basın mensupları ile bir araya geldi. Gündeme dair soruları cevaplayan Zeybekci aynı zamanda ekonomik program ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Astana Türkiye pavyonunda sıkça dile getirilen yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilgi veren Bakan Zeybekci Türkiye’nin bu alanda birçok Avrupa ülkesinin önüne geçtiğini belirterek yeni yatırımlar ile her gün bu alandaki çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti.

Ülkemizde otomotiv üretimi gerçekleştirmekte olan firmalar ile de sürekli irtibat içerisinde olduklarını sözlerine ekleyen Bakan, farklı firmalardan sadece ülkemizde üretim bandına sürülecek iki yeni model için görüşmede olduklarını, bu çalışmanın en geç Eylül ayı içerisinde tamamlanarak duyurulacağını belirterek cari açık açısından önemli bir girdisi olan otomotiv sektörünün bu sayede daha da hızlandırılabileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Zeybekci konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Gerek otomotiv gerek diğer alanlardaki ihracatlarımızda başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’nın öneminin farkındayız. Onların şu anda Türkiye’ye karşı geliştirdikleri sert tutumun ise Eylül ayında gerçekleşecek seçimler dolayısı ile olduğunu da biliyoruz. Seçimler bittikten sonra daha mantıklı düşünerek söylemlerini yumuşatacaklarına inanıyoruz. Ancak bu süreçte hem Türkiye’nin hem de onların farklı söylemleri olabilir. Bunu normal karşılamak lazım. İnanıyoruz ki Avrupa’daki ülkemize karşı olan negatif bakış açısı tam tersi güçte pozitif bir yaklaşıma evrilecektir. Bizim Avrupa ile 100 milyar dolar seviyesinde bir dış ticaret hacmimiz var. Bu rakamı riske edecek herhangi bir harekete girmemeye özen göstermemiz ve temkinli olmamız lazım.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?