Ana Sayfa EKONOMİ 17 Aralık 2017

Hükümet BES Sistemini Zorunlu Hala Dönüştürüyor

Hükümet BES Sistemini Zorunlu Hala Dönüştürüyor

Bes olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemi’ne yeni yıldan itibaren yeni personeller de dâhil edilecek.

Bireysel emeklilik sistemi olarak lanse edilen ve bir kesim tarafından aşırı eleştiri yağmuruna tutulan bes, yeni sene itibarıyla farklı bir şekilde yapılanacak. Buna göre tutum miktarının fazlalaşması amacını taşıyan bes, kırk beş yaş altındaki çalışanlar için, kademeli olarak katılıma zorunlu kılınacak.

Bu nispetle yeni yılın ilk gününden itibaren amme iktisadî girişimü’nde çalışanlamış olur, yerel idarelerdeki personeller ve yüz kadar elli ile yüz personeli bulunan özel sektördeki şirket çalışanları da sisteme otomatik olarak katılacak. Katılımı planlanan çalışan sayısı ise bir milyon üç yüz binin üzerinde.

Bireysel emeklilik sistemi’ne dâhil olacak özel sektör şirketlerı, ilk olarak on ile elli içinde çalışanları olanlardan seçilecek. Bu düzeyde çalışana sahip şirketler yeni yılın ikinci yarsıcaklıknda otomatikman sisteme geçecek. Beş ile on içinde çalışana haiz olacak işletmeler ise bir sonraki senenin başından itibaren sisteme geçiş meydana getirecek.

Bes’e otomatik olarak dâhil edilen çalışanlar, ilk safhada binden fazla işçiye haiz şirketler için mecbur kılınmıştı. Bu şirketler, yılın başından itibaren bes’e dâhil olmuşlardı. Aynı şekilde memurlar da bes’e dâhil edilen personeller grubunda yer ediniyor. Tedricen katılımların devam etmiş olduğu bes’te, iki yüz ile bin personele sahip özel şirketler ise nisan ayından itibaren sisteme giriş yapmıştı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?