Ana Sayfa BANKALAR 11 Kasım 2017

Garanti Smart Fon Nedir Nasıl Alınır?

Garanti Smart Fon Nedir Nasıl Alınır?

Yatırım fonları; Katılımcılardan katılım belgesi karşılığında para toplanması ve devamında bir portföy oluşturulması, oluşturulan portföyün işletilmesi için kurulan mal varlığına verilen isimdir. Katılım fonlarına küçük miktarlarda katılım imkanı sağlandığından küçük yatırımcılar paralarını buralarda değerlendirmek isteyebilirler. Bu yatırımcılar değerlendirmek istedikleri paralarını bu fonlara yatırarak bunların profesyonel ellerde değerlenmesini sağlayabilirler.

Yatırım fonları A tip ve B tip olmak üzere ikiye ayrılırlar
A tipi fonlarda portföyün minimum tutarda % 25 oranında Türk şirketleri hisse senetleri de bulundurulması zorunludur. Geriye kalan fonlar B sınıfı fonları oluştururlar.

B tipi fonlar A tipinden bu noktada ayrılmaktadırlar ve minimum oranda %25’ lik Türk şirketi hissesi bulundurma zorunluluğu gibi  bir zorunluluk taşımamaktadırlar. B tipi yatırım fonlarında işlem yapan yatırımcılar bu fonlardan fazla kazanç beklememektedirler ve aynı zamanda bu fonlardan zarar etmek de söz konusu değildir. Bu nedenlerden dolayı küçük ölçekli yatırımcılar başta olmak üzere paralarını sağlama almak isteyenler, paralarını değerlendirirken zarara uğramamak için bu fonları kullanmayı tercih ederler.

Smart Fon: Yatırım fonları arasına yeni katılmış olan Garanti Yatırım Fonları çeşitlerinden olan Smart Fon, sadece Türk hisse senetleri ve tahvil piyasalarında yatırım yapmıyor aynı zamanda Amerika, Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerin piyasalarındaki hisse senetleri, tahvil ve yabancı borsa yatırım fonları, altın ve diğer değerli madenleri gibi yatırım imkanı sunmaktadır. Yatırım fonları arasına yeni katılan Smart Fonun amacı, orta ve uzun vadelerde TL cinsinden yüksek getiri elde etmek olduğu söylenebilir.

Smart Fon Çeşitleri Nelerdir?

  • Garanti Bankası Smart Fon çeşitleri üç şekilde sıralanabilir.
  • SMART Temkinli (Garanti Portföy Birinci Değişken Fon)
  • SMART Dengeli (Garanti Portföy İkinci Değişken Fon)
  • SMART Büyüme (Garanti Portföy Üçüncü Değişken Fon)

Hangi Smart Fonu Seçmeliyim?
Parasını değerlendirmek isteyenlerin hangi smart fonu tercih edecekleri ve hangi oranlarda risklere katlanacakları smart fonun isminden de anlaşılabilir. Temkinli, dengeli ve büyüme.

  • Smart temkinli fon ile kısa vadelerde kar amacı taşımayan müşteriler düşünülmektedir ve riskin azalmasıyla kazanç da düşmektedir. Ancak azalan bir kar olsa da kar garantisi hedeflenmektedir.
  • Smart dengeli fon ile piyasadaki dalgalanmaların farkında olan müşteriler hedeflenmektedir.
  • Smart büyüme fonu piyasadaki ciddi oranlardaki dalgalanmaların farkında olan müşteriler hedeflenmektedir. Uzun vadeli fonlar arasında yüksek getirisi olanlardan biridir.

SMART Fon İşlem Saatleri: Fon alım emirleri Alım ve Satım İşlem Saatleri olarak iki türlü düşünülebilir.

SMART Fon Alım İşlem Saatleri: 13:30’a kadar  verilen alım emri, bir sonraki iş gününün fiyatıyla ve bir sonraki iş gününde işlem yapılır. 13:30’dan sonra verilen alım emri, iki gün sonraki iş gününün fiyatıyla ve iki gün sonrasında işlem yapılır.

SMART Fon Satış İşlem Saatleri: 13:30’a kadar  verilen satış emri, bir sonraki iş gününün fiyatıyla ve iki gün sonraki iş gününde işlem yapılır. 13:30’dan sonra verilen satış emri, iki gün sonraki iş gününün fiyatıyla ve üç gün sonrasında işlem yapılır.

Başvuru
Garanti Smart Fon başvurusu için  Garanti İnternet Bankacılığı aracılığıyla başvurulabilir. Smart Fon minumum ve maximum kazanç oranlarıyla ilgili detay bilgileri buraya tıklayarak Garanti Bankası sayfası üzerinden inceleyebilirler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?