Ana Sayfa BANKALAR 10 Ağustos 2017

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gereklidir?

Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gereklidir?

Yeni bir ev almaya karar veren vatandaşlarımız için her ne kadar bankalardan kredi alınma şansı bulunsa da, alınan kredilerin evin tamamı için olmadığı zaman zaman unutulmaktadır. Bankaların büyük bir çoğunluğu, kişilerden konut kredisi için bir başvuru aldığı zaman, önce almaya karar verdiklere eve anlaşmalı oldukları ya da bünyesinde çalışan eksperlerden gönderecektir. Eksper satın alınmak istenen konuta ulaştığında, bulunduğu konum, kaçıncı katta olduğu, binanın kaç yaşında olduğu ve bunlara ek olarak bazı sosyal durumları da değerlendirerek, bir rapor hazırlayacaktır. Bu raporun içeriğinde, konutun krediye uygun olup olmadığı ve piyasa koşullarına göre de değerinin ne kadar olduğuna dair açıklamalar bulunmaktadır. Burada konut değeri ne kadar çıkarsa, banka size bu değerin en fazla %80’i için kredi sunacak, kalanı da sizin peşinat olarak ödemenizi isteyecektir. Peşinatla ev almak için ise, kalan %20’lik kısım ne kadar tutuyorsa, o kadarlık bir birikiminizin olması gerekmektedir.

Alınacak kredilerde bu tarz bir uygulamayı örnek ile açıklayacak olursak, konutun eksper tarafından yapılan incelemeler sonucunda değerinin 100 bin TL olduğunu varsayalım. Buna göre bankanın size sunacağı kredi en fazla %80 oranında yani 80 bin TL olacaktır. Geriye kalan %20 için de kendiniz ödeme yapmak durumunda kalacaksınız. Ayrıca, ödenmesi gereken peşinat miktarı bankadan bankaya da değişiklik gösterebilmektedir. Banka size eksper değeri üzerinden kredi sunarken, miktar olarak %75’lik bir kredi desteği de sağlayabilmektedir.

Peşinatla Ev Almak Doğru Mu?

Peşinatla ev almak isteyen kişiler, öncelikli olarak mevcut bir birikime sahiplerse, çok doğru bir adım atmış olacaktır. Çünkü, bankalardan alınan kredi miktarı ne kadar artarsa, geri ödeme sırasında bankaya yapacağınız faiz ve masraf ödemesi de o kadar artacaktır. Bundan dolayı peşinatı ödeyen kişilerin bankaya daha az miktarda ödeme yaptıkları bilinmektedir. Ama, peşinatı karşılayacak bir birikimi olmayan kişilerin, nasıl bir yol haritası izleyecekleri burada çok önemlidir. Çünkü birçok aile, evlerine kavuşabilmek amacıyla, yakınlarından borç almaya çalışmakta ya da yeni bir banka kredisi çekmektedirler. Burada bankayı tercih ederlerse, yine ayrı bir borç ortaya çıkacak, konut kredisine ek olarak ödenecek yeni bir kredi taksiti ve yeni bir de faiz ortaya çıkacaktır.

peşinatla ev almak

Bundan dolayı, peşinatı hazır olmayan kişiler, bir miktar birikim yapana kadar beklemeli ya da daha alternatif yollara yönelmelidirler. Konut sektörüne yönelik alım işlemlerinizde faydalanacağınız en iyi alternatif ise, konutların tamamı için uygulanan kredi paketleridir. Konutun tamamı için verilen krediler ile birlikte, hiçbir peşinat ödemek durumunda kalmayacak, yalnızca tek bir kredi borcunuz olacaktır.

Şuan peşinatsız bir şekilde konut kredisi veren Mortgage kalitesinde hizmet sunan bankalara baktığımız zaman; Akbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası karşımıza çıkmaktadır.

Akbank Peşinatsız Mortgage Kredisi

Birikimleri olmasa bile bireylerin yeni bir ev sahibi olması amacıyla geliştirilen Akbank Mortgage Kredisi, satın alınmak istenen evin tamamı için uygulanabilmektedir. 120 aya kadar vade seçeneğinden faydalanacağınız bu kredi paketinde ise, Akbank bazı şartları yerine getirmenizi isteyecektir. Öncelikle satın alacağınız ev, bankaya ipotek ettirilecektir. Fakat, size ait olan ya da farklı bir şahsa ait olan konutun da bankaya ipotek ettirilmesi gerekmektedir. Farklı kişiye ait olan ya da size ait ikinci bir konutun ipotek ettirilmesi, konutun %25’lik borcu bittikten sonra, ipoteği ortadan kaldırılmak üzere işleme alınacaktır. Akbank tarafından hazırlanan bu krediden de peşinat ödemeden ev sahibi olmak isteyenler, yeni evlenenler ve yeni işe giren kişiler faydalanabilirler.

Garanti Bankası Peşinatsız Mortgage Kredisi

Peşinat ödemek istemeyen kişilere özel kredi hizmeti sunan Garanti Bankası, 240 aya kadar vade seçeneklerinden faydalanmanıza da olanak sağlamaktadır. Bankanın konutun tamamı için sunduğu bu kredi için açıkladığı detaylar ise şu şekildedir.

  • Kredi TL cinsinden alınabilir.
  • Kredi ödeme işlemlerinde en fazla 240 ay vade belirlenebilir.
  • Faiz ödemelerinde sabit ya da değişken işlemler seçilebilir.
  • Ekspertizin hazırladığı raporda konuta ne kadar değer belirlenmişse, bu değerin tamamı için kredi sunulmaktadır.

Görüldüğü gibi, Garanti Bankası tarafından da Mortgage Kredisi kapsamında kira öder gibi ev sahibi olmanız sağlanmaktadır. Bundan dolayı, birikmiş paranız olmasa bile ev sahibi olmak için seçiminizi yaparak bir an önce bankaya başvuru yapmalısınız.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?