Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

Asgari Ücret 2018 ‘de Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret 2018 ‘de Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret zammı bekleyen kişiler için bir araştırma yaptık. Bu yazımızda;Asgari ücret zammı 2018 ne kadar olacak? Asgari ücret 2018 tahmini, asgari ücret ne olur? Sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz. Asgari ücret 2018 tablosu ile birlikte vereceğimiz rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu sene yani 2017 yılında asgari ücrete yeni zam yapılmayacak olup, 2018 yılı içinde asgari ücrete yeni zamlar yapılmaya başlanacaktır.

Asgari Ücret 2018  Zam Tahmini

Türkiye’de özel sektörde faaliyet gösteren on milyonlarca kişi en düşük maaş olan asgari maaşla çalışmaktadır. Şu anki güncel rakamlara göre Türkiye’de asgari ücretle çalışan yaklaşık 14 milyon işçi bulunmaktadır. Bu kişilerin aldıkları maaş da şu anda 1404 TL olarak belirlenmiştir. Türkiye şartlarında 1404 TL’nin düşük kalması asgari ücretlilerin ne zaman zam alacağız sorularını sormasına neden olmaktadır. Özellikle 2018 yılında asgari ücreti merak edenler, bu noktada iyi bir zam beklentisi içerisine girmişlerdir. Peki asgari ücret 2018 yılında ne kadar olacak?  Ya da asgari ücrete yapılacak zam oranı neye göre belirlenmektedir? Bu soruların yanıtları yazımızın devamında…

Asgari Ücret 2018 Tahmini

Asgari Ücret Neye Göre Zamlanmaktadır?

Asgari ücret zammı;  hükümet, sendika ve iş veren temsilcileri tarafından belirlenmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca sendika olmasına rağmen her sene en yüksek üyesi olan sendikalar işçileri temsilen zam pazarlığı yapmaktadır. Yine iş veren temsilcileri de sendikaların önerdiği rakamları aşağı yönlü revize etmeye çalışmaktadır. Bu noktada aslında en güçlü taraf hükümet olmaktadır. Hükümetin belirleyeceği vergi kesintileri ve iş verenlere uygulayacağı indirimler ile birlikte aslında asgari ücretin  yüksek tutulmasını sağlayabilir. Eğer taraflar anlaşamazsa bu sefer Hakem Kuruluna gidilerek nihai karar verilmesi sağlanmaktadır.

2018 Asgari Ücret Tahmini Zam Oranı ve Miktarı Verilmiştir. Bu 2017 yılına göre derlenmiş olup şimdilik sadece tahminden oluşmaktadır. 

2018 Yılın Ait Tahmini Bir Asgari Ücret Tablosudur

Genelde bu konuda hükümetin önceden belirlediği zam oranları üzerinden tartışılır ve bu noktada hükümetin istediği rakamda anlaşmasa sağlanır. Bu oran da çoğu kez, hükümetin kamu çalışanlarına vermiş olduğu zam oranlarından çok farklı olmamaktadır. Memurlar, yılda iki defa zam alırken, genelde yıllık zam oranı toplamı %6-8 arası olmaktadır. Bu oran dikkate alınarak asgari ücretliye de yılda %5-10 arası zam yapılmaktadır. En son geçtiğimiz sene asgari ücretliye sadece 104 TL zam yapılmıştı. Bu da %7 bir zam oranı anlamına gelmektedir.

 

2018 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretle geçinmek zorunda olanlar 2018 yılında yapılacak zam oranını merakla beklemektedir.  Hükümetten beklenen bir zam oranı olmakla birlikte bu konuda yetkililerin başka düşüncelerinin de olduğu ortaya çıkmaya başladı. Hükümet, asgari ücrete zam yapmak yerine hem işçiyi hem de iş veren korumaya yönelik bir çalışma içine girmeyi düşünmektedir. Bunun mümkün olması için de asgari ücretten almış olduğu ve işverenlerin devlete ödediği verginin azaltılmasıdır. Bu sayede asgari ücretlilere otomatik bir zam yapılmış olacaktır.

Şu anda asgari ücretlilerden alınan vergi oranı, asgari ücretin brüt miktarı üzerinden %15 olarak belirlenmektedir. Bu oran hükümet tarafından %10’lara kadar düşürülmesi planlanmaktadır. Bu sayede asgari ücrete otomatik bir şekilde 100 TL kadar bir zam yapılması gündeme gelecektir. Tabi bunun yanında diğer zamlar da yapılırsa o zaman gelir daha da artmış olacaktır.

Asgari Ücret Vergi İndirimi Ne Zaman?

Birçok kişi asgari ücretten alınan vergilerin artık alınmaması ile birlikte artık asgari ücretin 1900 TL olacağını düşünmektedir. Çünkü asgari ücret brüt tutarı şu anda 1900 TL civarıdır. Bu tutar, iş verenin cebinden çıkan tutardır. Bunun 1404 TL’si çalışana verilirken aynı zamanda diğer 500 TL’si de değişik vergi ödemeleri adı altında devlete ödenmektedir.

Şu anda bazı uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, asgari ücretin kesinlikle 1900 TL olmayacağı sadece devlete ödenen %15’lik verginin %10’a düşürüleceği belirtilmektedir. Bu da en fazla 100 TL gibi bir ek gelir sağlayacağı için asgari ücret en fazla 1500 TL civarı olacağı ifade edilmektedir.

Bunun yanında rutin olarak asgari ücretlilere ek bir zam yapılır ve bu zam oranı da en az %5 civarı olursa, o zaman bu 100 TL’lik kazanca ek olarak 70 TL’lik bir zam daha meydana gelecektir. Bu da toplam zammın 170 TL olacağı ve asgari ücretin de 1574 TL’ye çıkacağı anlamına gelmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?