Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

Çiftçinin Yeni Kazancı Kinoa Bitkisi!

Çiftçinin Yeni Kazancı Kinoa Bitkisi!

Türkiye bilindiği üzere tarım arazileri bakımından harika iklime ve verime sahip bir ülkedir. Türkiye’nin dört bir yanın farklı mevsimler yaşanmakta ve yılda dört mevsimi yaşayan sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Tarım alanında önemli yatırımları olan Türkiye’nin son günlerde başına adeta talih kuşu kondu ve o kuş NASA tarafından geldi. Çiftçinin yeni kazancı konoa bitkisi NASA talimat verdi.

NASA bilindiği üzere uzaya çok sayıda astronot göndermektedir. Astronotların temel besin kaynağı kinoa olarak biliniyor. NASA tarafından verilen talimatlar doğrultusunda toprağı verimli ülkelerin Konoa bitkisi yetiştirebileceği ve yetiştirilen verimli bitkilerin NASA tarafından yüksek fiyatlara alınacağı belirtildi. Bu sayede çiftçinin yüzü gülecek çiftçinin yeni kazanci Kinoa bitkisi oldu ilgili talimat NASA tarafından geldi.

TÜRKİYE REKORA KOŞACAK

NASA, Astronotların beslenmesinde kinoa bitkisi kullanmaktadır. Türkiye’nin toprağı verimli olduğu için bu bitkilerin üretilmesi kolay oluyor ve NASA tarafından da teşvik verilerek ürünler satın alınmaktadır. Yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin kinoa bitkisi üretimine 2010 yılında başladığı ve 7 senedir üretim yapıldığı belirtildi.

Ancak NASA tarafından yeni talimatların gelmesi, uzaya gönderilen astronot sayısının bir hayli artması ve çiftçilerin dilinde kinoa bitkisinin sık konuşulması ile birlikte Türkiye kinoa yetiştiriciliği konusunda rekora koşacak. Yapılan sok açıklamalara göre Türkiye’nin 79 farklı ilinde kinoa bitkisi üreticiliği yapılacak. Bu sayede buğday, çeltik, kivi gibi maliyeti çok satış fiyatı az olan ürünler yerine maliyeti daha uygun ve kazancıda oldukça iyi olan kinoa bitkisi üretilecek.

TRAKYA’DA TOHUM DAĞITIMI YAPILDI

Bu sene Trakya Bölgesinde bulunan çok sayıda çiftçi kooperatiflere müracaat ederek tarlalarında kinoa bitkisi yetiştirmek istediklerini ifade etti ve kooperatifler kinoa bitkisi yetiştirilmesi uygun kararı alarak çiftçilere tohum dağıtımı gerçekleştirdi. Tohumlarını alan çiftçiler tarlalarına kinoa bitkisini ekti. Kinoa bitkisi ekimleri Ağustos ayında başladı ve Eylül ayının başlarında kinoa bitkisi hasadının elde edilmesi beklenmektedir.

BAZI ÇİFTÇİLER ENDİŞELİ

Çiftçinin yeni kazancı kinoa bitkisi NASA tarafından talimat verildi ancak yine de pek çok çiftçinin endişeli olduğu görülmektedir. Çiftçiler tarafından yapılan yorumlara göre NASA uzaya astronot gönderse de üretilen Kinoa bitkisinin oldukça fazla olduğu ve bu kadar ürünün bir anda alınmayabileceği belirtilmektedir. Eğer ürünler NASA tarafından ya da uzay araştırmaları ile ilgilenen kurumlar tarafından satın alınmazsa bu sene çok sayıda kinoa bitkisi yetiştiricisi zarar edebilir.

KİNOA KAÇ PARAYA SATILIYOR

Türkiye’de kinoa bitkisi 2010 yılından beri üretilmektedir. Kinoa bitki üretimi ve satışı yapan çiftçiler tarafından paylaşılmış verilere göre kinoa bitkisinin en az 5 lira en fazla ise 8 lira üzerinden satıldığı söylenmektedir. Üstelik verimli topraklarda bir dönüm zerinde 300 kilo civarı kinoa bitkisi çıkmaktadır. Ortalama 6 liradan bir satış gerçekleşeceği farz edildiğinde bir dönümden çiftçiler 2 bin liraya yakın para kazanabilmektedir. Bakalım bu sene üretim fazla olduğu için fiyatlarda ne gibi değişim meydana gelecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?