Ana Sayfa KREDİ 7 Aralık 2017

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Alınır?

En uygun taşıt kredisi bulmak istiyorsanız sizin için detaylı bir rehber hazırladık. Krediler içinde nispeten en kolay kullanılan kredilerden bir tanesi olan taşıt kredisi, en uygun faiz oranını bulma konusunda en çok zorlanacağınız kredidir.

Hemen her bankanın 0 km ve 2. El araç için farklı farklı kredileri bulunmaktadır. İş 0 km otomobil almaya geldiğinde ise devreye otomobil acentelerinin kendi finansman çözümleri girmektedir. Bu da en uygun krediye karar vermenizi epey zorlaştırmaktadır.
Rehberimizde özellikle bankaların taşıt kredilerini irdeleyerek özel finansman araçlarına kısaca değineceğiz.

En Uygun Taşıt Kredisi Nedir?

Sizin için en uygun araç kredisine karar vermek için birçok değerlendirme unsuru vardır. Kredilerin uygunluk seviyeleri ise kişiden kişiye değişebilmektedir.

Örneğin aynı özelliklerde bir kredi sizin için uygunken bir diğeri için o kadar uygun olmayabilir. Ne demek istiyoruz?

İhtiyacınız olan kredi koşullarına göre bankaların sunduğu özellikler farklılık gösterebilir. Bu yüzden ilk olarak kredi için önceliklerinizi belirlemeye başlamalısınız. Bunlar kolaylık, başvuru koşulları, istenen belgeler, faiz oranı, kredilendirme oranı vs. olabilir.

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Alınır?

En uygun taşıt kredisini bulmak için önceliklerinizi belirlediniz. Peki araştırmaya nasıl başlayacak ve krediyi nasıl alacaksınız.

İlk olarak bakılması gereken bankanın kredi faiz oranı ve masraflardır. Kredinin toplam maliyetini etkileyen en önemli unsurlardır. Ancak burada asıl karşılaştırmanız gereken kredinin yıllık maliyet oranı olacaktır.

Taşıt kredisi faiz oranları elinizdeyse istediğiniz kredi tutarı ve vade ile yıllık maliyet oranı hesaplama yapmaya başlayabilirsiniz.

Otomobil alırken genellikle zaman unsuru ikincil planda olabilir. Ancak bazı durumlarda kampanyalı araç satışlarını yakalamak için kredi ihtiyacınız aciliyete dönüşebilir. Bu durumda kredi başvurusunun hızlı sonuçlanması sizin için en önemli unsur haline gelir. Bu yüzden hali hazırda çalıştığınız bir bankadan taşıt kredisi başvurusu yapmak en mantıklı çözüm olacaktır.

Çünkü bankalar var olan müşterilerine kredi kullandırmakta daha hızlı yol alabilir. Eğer araç alımı için acil kredi ihtiyacınız bulunmuyorsa dikkat etmeniz gereken birçok unsur devreye girmektedir.

İşe bankaların en uygun taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyerek başlayabilirsiniz. Burada bankaların taşıt kredisi faiz oranları ile birlikte yıllık maliyet oranlarını karşılaştırmanız doğru olacaktır. Kredilerin özelliklerini detaylıca inceleyin, bankaların sunduğu özel faiz oranlarından ancak belli koşulları sağladığınızda faydalanabilirsiniz.

Bunun dışında bankaların taşıt kredisi kampanyalarını takip edebilirsiniz. Tüm bankalar çeşitli dönemlerde kredi faiz oranlarını ve masrafları düşürerek çok daha uygun koşullarda kredi sunabilmektedir.

Taşıt kredisi faiz oranlarını etkileyen unsurlardan en önemlisi ise ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdur. Bankalar faiz oranlarını belirlerken Merkez Bankası’nın para politikalarını baz alır. Merkez Bankası’nın açıkladığı taban ve tavan faiz oranları aralığında kendi taşıt kredisi faiz oranlarını belirler.

Bu doğrultuda Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşüreceği yönünde bir beklentiniz varsa, beklemek daha mantıklı olacaktır. Eğer yükseleceği yönünde bir öngörünüz varsa kredi kullanma sürecinizi hızlandırmanızda fayda olacaktır.

Taşıt kredilerine özel olarak bankaların dışında otomobil markalarının kendi finansman çözümleri bulunmaktadır. Hatta birçok finansman çözümünün faizsiz olduğu görülmektedir. Elbette bunun faizsiz olmadığı anlaşılmakla birlikte düşük maliyetli bir finansman kaynağı olabileceğini hesaba katmanızı gerektirir.

Bu finansman çözümleri 0 km bir araç alırken firmanın finansman kaynağını kullanmanız veya banka kredisi kullanmanız arasında araç fiyatı üzerindeki değişiklik ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin özel finansman kullanırsanız araç 100.000 TL iken banka kredisi kullanırsanız 101.000 TL olabilir. Dolayısıyla karşılaştırmanızı toplam üzerinden yapmanız en uygun taşır kredisini bulmanızı sağlayacaktır.

Eğer kararınızı verdiyseniz bütün banka faiz oranları ile taşıt kredisi hesaplama yapabilir, sizin için en uygun taşıt kredisini bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir?

Tüm bireysel kredilerde olduğu gibi taşıt kredisi kullanırken de bazı masraflar söz konusudur. Bunlar kredi faiz oranının yanı sıra ödemeniz gereken ve kredi maliyet oranını direk etkileyen unsurlardır.

Genellikle tüm araç kredisi ürünleri için uygulanan masraflar aşağıda sıralanmıştır. Kullanacağınız taşıt kredisine karar vermeden önce bu masrafları öğrenmenizde fayda olacaktır.

Kredi tahsis ücreti: Halk dilinde dosya masrafı olarak bilinen krediyi kullandığınızda ödenen bir ücrettir. Son düzenlemelere göre kredi tutarının binde beşi olarak tahsil edilmektedir. 1.000 TL tutarında kredi kullanıyorsanız 5 TL dosya masrafı ödemeniz gerekir. Ancak bazı bankalar krediler için dosya masrafı almamaktadır, buna dikkat etmenizi öneririz.

KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu): Kredi için ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanan bir nevi vergidir. Banka tarafından tahsil edilerek hazineye aktarılır. Geçerli KKDF oranı %15’tir. KKDF nedir nasıl hesaplanır hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

BSMV (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi): Yine kredi faiz tutarı üzerinden hesaplanarak maliyeye aktarılan bir vergidir. Geçerli BSMV oranı %5’tir.

Hayat Sigortası: Kredi geri ödemesini garanti altına almak adına kredi müşterisi için yapılan sigorta poliçesidir. Buda zorunlu olmamakla birlikte birçok banka tarafından uygulanmaktadır. Kredi kullanmadan önce bilinmesi gerekir. Ayrıca hayat sigorta poliçesi tutarı bankadan bankaya değişebilmektedir.

Kasko Sigortası: Araç kredilerinde krediye konu olan taşıt banka tarafından teminat altına alınır. Halk dilinde rehin konulur. Kredi geri ödemesi tamamlanana kadar banka sizden kasko sigortası yaptırmanızı zorunlu olarak ister. Burada birçok alternatif vardır, bankalar kendi sigorta çözümlerini sunmakla birlikte dışardan kasko sigortası yaptırmanızı da engellememektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?