Ana Sayfa GÜNDEM 7 Aralık 2017

Zam Torba Yasası Bugün İtibariyle Yürürlüğe Girdi

Zam Torba Yasası Bugün İtibariyle Yürürlüğe Girdi

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen ve bugün yürürlüğe girecek olan yeni torba yasa ile birlikte 2018 yılından itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel İletişim Vergisi ve İnternete yüzde 50 zam geliyor.

7.12.2017 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren yeni torba yasa kapsamında 2018 yılı vergileri belli oldu.Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV), Özel İletişim Vergisi’ne, ev kiralarından internete kadar bir çok zam kapıda. Webtekno’nun aktardığına göre, En yüksek vergi zammı ise MTV ve Özel İletişim Vergisi yoluyla internet kullanımına geleceği bildirildi.

EV KİRALARINA DA ZAM BEKLENİYOR
28 milyar liralık ek gelir büyüklüğüne sahip 124 maddelik yeni torba yasa ile birlikte yılda iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi, araca göre %15 ila %50 zamlanıyor. Sarmalık tütüne gelen vergiler %100’e varan oranlarda zam alırken, ev kiralarıyla ilgili vergi indirimi de %25’den %15’e inerek, yeni yılda ev kiralarında da zamlar bekleniyor. Ayrıca alkolsüz içecekler ve meşrubatlara da %10 ÖTV zammı aynı torba yasa ile yolda.
İNTERNET VERGİSİ ARTIRILDI
Düzenlemeyle GSM, ev telefonu ve internet üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi yüzde 7.5’te eşitlendi. GSM ve ev telefonu vergileri düşürülürken internet üzerinden alınan vergiler yüzde 5’ten yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5’e yükseltildi.
TELEFON FATURANIZ YÜKSEK GELEBİLİR
Akıllı telefonların artmasıyla internet kullanımı yoğunlaştığı için cep telefonu faturaları yükselmeye başlayacak. Yani genel anlamda hem mobil hem de evden internete de oldukça yüksek vergi zamları kapıda.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?