Ana Sayfa KREDİ 7 Aralık 2017

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Alınır?

En uygun konut kredisi nasıl alınır ve bulunur konusundaki rehberimiz size yeni ev alırken yardımcı olacaktır. Bireysel krediler içinde sayısal olarak daha az kullanılsa da meblağ açısından en yüksek tutarlara sahiptir. Bu yüzden en uygun ev kredisini seçmek maliyet açısından çok önemlidir.

Konut kredileri ipotekli kredi türlerinden biri olduğu için kredi notu evin durumu gibi konularda herhangi bir sorun yoksa en kolay kullandırılan kredidir. Vade süreleri genellikle yüksek olduğundan kredi maliyeti epeyce yüksektir.

Ev alımlarında konut kredisi bir çözümken farklı finansman seçenekleri de mevcuttur. Bunların arasında inşaat yani gayrimenkul şirketlerinin kendi finansman çözümleri ile birlikte bankaların konut kredisi dışındaki bireysel kredi çözümleridir.

Bu rehberde özellikle bankaların konut kredileri üzerinde durarak özel finansman alternatiflerini de değerlendireceğiz.

En Uygun Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisinin uygunluğu ölçmek için birçok standart varken, krediler özellikleri göz önüne alındığında uygunluğu kişiden kişiye göre değişebilir.

Bir bankanın ev kredisi A kişisi için en uygun koşullara sahipken B kişisi için en uygun olmayabilir. Burada ne demek istiyoruz?

Konut kredisi için araştırmaya başlamadan önce sizin için önemli olan noktaları belirlemelisiniz. Kredi maliyeti, kolaylık, başvuru şartları, istenen belgeler, faiz oranı gibi konuları değerlendirerek karar vermelisiniz.

Örneğin kredi ihtiyacınız acilse, kredi maliyet farklarını göz ardı edebilirisiniz. Veya vaktiniz varsa kredi kullanım kolaylığı açsından sizi zorlayacak bir kredi olsa bile düşük maliyetli kredi sizin için en uygun konut kredisi olabilir.

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Alınır?

En uygun ev kredisini bulmak için önceliklerinizi belirlediniz. Peki araştırmaya nasıl başlayacaksınız.

Başlangıçta en önemli kriter kredi faiz oranı ile birlikte kredi masraflarıdır. Özellikle konut kredisi maliyetlerini etkileyen birçok masraf bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken yıllık maliyet oranı düşük olan krediyi bulmak olacaktır.

Kredi faiz oranı ve masrafları biliyorsanız, kredi tutarı ve vadeye göre yıllık maliyet oranı hesaplama yada faiz oranı girerek kredi hesaplama yapabilirsiniz.

Ev alırken genelde zaman kısıtı bulunmamaktadır. Çok fazla sayıda ev almıyorsanız, genelde bir kişi hayatı boyunca bir iki kez ev almaktadır. Eğer farklı nedenlerle konut kredisi kullanmak için kısıtlı bir zamanınız varsa halen çalıştığınız bir bankadan kredi maliyetini göz ardı ederek kredi kullanmak sizin için mantıklı olacaktır.

Çünkü konut kredisi başvurularının sonuçlanması diğer bireysel kredilere göre daha uzun sürmektedir. Birde işin içine bankanın sizin hakkınızda bilgi ve belge toplayarak değerlendirmesi girdiğinde süreç iki katına çıkmaktadır.

Zaman sınırlamanız yoksa bankaların en uygun konut kredisi faiz oranlarını inceleyerek araştırmaya başlayabilirsiniz. Araştırma yaparken bankaların konut kredisi faiz oranları ile birlikte masraf kalemlerini de detaylıca incelemeniz gerekmektedir.

Ayrıca kredi özelliklerine göz atarak kredinin herhangi bir özel koşul gerektirip gerektirmediğini görebilirsiniz. Çünkü bazı konut kredisi faiz oranları özel şartları yerine getiren kişiler için uygulanmaktadır. Örneğin bir konut kredisi faiz oranı sadece maaş müşterileri için geçerli olabilir.

Yıllık maliyet oranı etkisi burada nispeten düşük olacaktır, çünkü bankaların açıkladıkları konut kredisi yıllık maliyet oranı içinde genellikler masrafların büyük bölümünü oluşturan masraflar dahil edilmemektedir. Bunun nedeni ise birçok masrafın kişiye ve konuta göre farklılık göstermesidir. Kısaca net bir masraf olmadığından yıllık maliyet oranına dahil edilmez.

Konut kredisi kampanyaları ise dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Neredeyse tüm bankalar belirli dönemlerde çeşitli nedenlerle konut kredisi kampanyaları düzenler. Bunları takip ederek çok uygun koşullarla konut kredisi kullanabilirsiniz.

Konut kredileri için erken kapatma ve kredi yapılandırma cezaları epey yüksek olduğu için kredi kullandıktan sonra önünüze çıkacak çok daha uygun bir kredi canınızı sıkabilir. Bu yüzden hali hazırda bir kampanya yoksa bile geçmiş dönemlerdeki kredi kampanyalarını inceleyerek bir öngörüde bulunabilirsiniz.

Bunun dışında ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar da kredi faiz oranlarını önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur. Ülkemizde kredi faiz oranları Merkez Bankası para politikaları çerçevesinde belirlenir. Açıklanan alt ve üst sınır kredi faiz oranları dahilinde bankalar kendi konut kredisi faiz oranlarını belirler.

Bu yüzden ekonomik gelişmeleri takip ederek ve küçük bir araştırma yaparak konutu kredisi faiz oranları düşer mi çıkar mı karar verebilirsiniz. Kullanacağınız kredi tutarı evin değerine göre nispeten yüksek olacağı için, faiz oranındaki bir puanlık bir değişiklik dahi çok büyük değişiklik yaratabilir.

Konut kredilerinin dışında ev alırken farklı finansman seçenekleri de mevcuttur. Bunların başında inşaat şirketlerinin çeşitli vadelerle taksitlendirme seçenekleridir. Günümüzde gayrimenkul şirketleri bunun içinde bankalarla anlaşmalar yapsa bile konut kredisi kullanmaktan daha avantajlı olabilir.

Bir diğer alternatif seçenekse kredi ihtiyacınızın yüksek olmadığı durumlarda kullanılabilir. Bu da konut kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanmaktır. Konut kredilerinde birçok avantaj olmasına rağmen ek zorunluluklar ve kapatma cezaları ile yüksek maliyete veya meşakkatli süreçlere yol açabilir.

Diğer taraftan düşük tutarlı bir ihtiyaç kredisi kullanarak tüm bunları ekarte edebilirsiniz. Unutmayın bir ev alırken para ihtiyacınızı illaki konut kredisi kullanarak çözmek zorunda değilsiniz.

Eğer değerlendirmenizi yaptıysanız tüm banka faiz oranları ile konut kredisi hesaplama yapabilir, en uygun konut kredisini bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi tüm bireysel krediler içinde en fazla masraf kalemine sahip kredi türüdür. Bu yüzden değerlendirmeniz gereken pek çok unsur vardır. Sadece konut kredileri için geçerli olmayan KKDF ve BSMV tutarları diğer kredilere göre maliyeti düşüren unsurlardır.

Bunların dışında tüm konut kredisi ürünleri için uygulanan masraflar aşağıdaki gibidir. Sizin için en uygun konut kredisine karar vermeden önce tüm bu masrafları öğrenmenizde fayda vardır.

Kredi tahsis ücreti: Dosya masrafı adıyla bilinen bankaların operasyonel giderlerini karşılamak üzere tahsil ettiği bir tutardır. Bu oran son düzenlemelere göre kredi tutarının binde 5’ini geçemez. Örneğin 100.000 TL tutarında bir konut kredisi kullanıyorsanız en fazla 500 TL dosya masrafı ödersiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, bankalar bazı krediler için dosya masrafı almamaktadır.

Hayat Sigortası: Bankaların kredinin geri ödeneceğini garanti altına almak için kredi müşterileri için zorunlu tuttuğu sigorta poliçesidir. Bunun maliyeti krediyi kullanan kişinin özelliklerine göre farklılık gösterir. Kredi kullanmadan önce bilinmesi gerekir.

Ekspertiz Ücreti: Krediye konu olan evin değerini belirlemek üzere yapılan keşif için tahsil edilen bir tutardır. Toplamı bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

İpotek fekki ve tahsis ücreti: Krediyle satın aldığınız ev kredi geri ödenene kadar banka tarafından ipotek altına alınır. Tapu dairesinde gerçekleşen bu işlem için alınan ücrettir.

DASK (zorunlu deprem sigortası): Konut kredisi kullanmasanız da bu sigortanın yapılması mevzuat gereği zorunludur.

Konut Sigortası: Evin ipotek altına alınmasından dolayı banka evin akıbetini garanti altına almak için konut sigortasını zorunlu tutabilmektedir. Konut sigortası poliçesini dışarıdan bir sigorta şirketinden de yaptırabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?