Ana Sayfa DÜNYA 5 Aralık 2017

Çavuşoğlu Arnavutluk’u Ziyaret Ediyor

Çavuşoğlu Arnavutluk’u Ziyaret Ediyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir takım resmi ziyaretlerde bulnmak üzere Arnavutluk’a gitti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Arnavutluk’ta, 2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerine katıldı. Program çıkışı basın mensuplarının karşısına çıkan Çavuşoğlu, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail büyük elçiliğini Kudüs’e nakledeceğine dair soru sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Böyle bir hamlenin yapılmaması taraftarıyız. Çünkü böyle bir hamle orada yaşanan çatışmaları tekrar başlatır. Halihazırda sadece bölgede değil tüm dünyada ciddi bir huzursuzluk yarattı.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, söz konusu hamlenin uluslararası hukuka uygun olmadığına vurgu yaparak, “Çözüm yerine kaosu geri getirir. Hiç kimseye yarar sağlamaz. İsrail’e de faydası sağlamaz. Amerika Birleşik Devletleri’nin kendisine de faydası olmaz. Bu popülizmden vazgeçmek gerek.” ifadelerini kullandı.

Sorunların giderilmesinin yolunun belli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “İki devletli, iki hür devletin sulh içinde birlikte yaşayabileceği bir toplum. 1967 öncesi sınırlarıyla, Doğu Kudüs’ün başkent olduğu hür bir Filistin ve İsrail devleti. Bunun için çalışırken, kimseye fayda sağlamayacak hamleler yapmak manasız.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, genelde İsrailli ve Yahudi’nin de bu hamleyi doğru bulmadığını düşündüğünü belirterek “Umarım böyle bir planlama yapıldıysa dahi vaz geçilir. Bugün, Brüksel’de Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Tillerson ve farklı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da bu karar üzerinde tartışacağız. Böyle bir adım atılmaz, atılırsa çok ciddi yanlış bir adım olur.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’nin dostu olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Ama bölgemizde çatışmalara yol açacak bir hamlenin de yanında yer almamız mümkün değil.” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?