Ana Sayfa KREDİ KARTI 10 Ağustos 2017

Borsada Lot Nedir?

Borsada Lot Nedir?

Borsa piyasasında yapılan işlemlerin büyüklüğünü gösteren ifadeye lot denir. Finans piyasalarını yakından takip edenlerin mutlaka bilmesi gereken lot, standart birimi ile 1 lota tekabül etmektedir.

Yatırımcılar oluşturdukları işlemler sonucunda kazandıkları ya da kaybettikleri değeri belirlemek için lot miktarına bakmaktadır. Mini, makro ve standart olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Genel anlamda borsada işlem gören hisse senetlerinin sayısını ifade eden lot, yatırımcılar için geçerli bir işlem birimidir.

Lot Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hisse senedi işlemlerini elinde bulundurdukları senet sayısına göre yapanlar için lot kavramı oldukça önemlidir. Bin hisse senedi tam olarak 1 lot etmektedir. Buna göre 5000 adet hisse senedi bulunan bir yatırımcının 5 adet lotu bulunmaktadır.

Lot işlem birimi geçtiğimiz yıllarda sadece hisse senetlerin miktarını belirlemek için kullanılırken, artık borsa piyasalarındaki bütün alım satım işlem birimlerini ifade etmektedir. Miktarlarına göre sınıflandırılan lotlar, 1000’in altında kalan birimler için lot altı terimi kullanılmaktadır.

Mini Ve Mikro Lot Nedir?

Mikro lot hisse senetleri piyasasında 0,01 olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda 1000 adet hisse senedini ifade etmek için kullanılmaktadır. Yatırımcı bir adet mikro lot satın aldığında, aslında 1000 adet hisse senedi almış olacaktır. Piyasalarda mini lot ise 0,1 olarak değerlendirilmekte ve 10.000’lik değerde işlem yapıldığını ifade etmektedir.

Hisse senetleri piyasasında standart lot, mikro ve mini lot gibi kavramlar için kesin birimler kullanılsa da istisnai durumlarda bu birimler değişiklik göstermektedir.

Bazı hisse senetleri için 1000 birim olan bir olan 1024 olarak hesaplanmaktadır. Diğer yandan 2005 yılından itibaren TL’den YTL’ye geçiş ile birlikte İMKB hisse senetleri piyasasında da 1 lot bir hisse senedini ifade etmeye başlamıştır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?