Ana Sayfa BANKALAR 11 Kasım 2017

Banka Kredi Sözleşmesini Bana Vermiyor Ne Yapmalıyım

Banka Kredi Sözleşmesini Bana Vermiyor Ne Yapmalıyım

Doğan ihtiyaçlar neticesinde tüm vatandaşlar bankalardan kredi çekmek için bankaların yolunu tutmuştur. Bankalar belirli şart ve kriterlerde kredi vermek için müşterilere öneride bulunur. Müşteriler bu şart ve koşullara uyup bankanın önerdiği bildirimleri kabul ederse banka müşteriden birtakım belgeleri hazırlamasını ister. Müşteri bu belgeleri hazırlayıp bankaya sunduğunda banka ile müşteri arasında kredi sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşmede banka ile müşteri arasında ki kredi konusunda ödeme planları, kredinin konusu, bankanın ileride doğabilecek zararları nasıl temin edeceği, müşterinin nasıl hareket etmesi gerektiği, faizler, ödenmemiş kredi taksitlerinde izlenecek yollar gibi bilgiler yer alır. Müşteri bunun altına imzasını atar ve kredisini alır. İleride banka ile müşteri arasında bir anlaşmazlık olduğunda bu sözleşme devreye girer çünkü bu sözleşmede her şey açıkça belirtilmiştir. Her şey bu kredi sözleşmesinde yazan gibi çözülmek zorundadır. İşte bu nedenledir ki bu kredi sözleşmesi oldukça önemlidir.

Müşteri krediyi aldıktan sonra muhakkaki sözleşmenin bir nüshası kendisne verilir. Verilmeme gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Bu bankanın şartlarına ve mevzuatına aykırı bir durumdur. Müşteri bu sözleşmeyi aldığında yapması gereken tek şey bu sözleşmeye gözü gibi bakmasıdır. Çünkü bu sözleşmeyi kaybettiğiniz takdirde siz bankaya gidip ikinci bir sözleşme nüshasını almak için talepte bulunduğunuzda bankadan red yanıtı almanız kaçınılmazdır. Zaten banka müşterilerininde en çok merak ettiği soru banka kredi sözleşmesini bana vermiyor derken ikinci bir talepten söz ediyordur. Ama dediğimiz gibi banka ilk sözleşme yapıldığı anda metnin bir kopyasını size verir sonra ki istekleriniz ise yanıtsız kalır.

Peki, banka kredi sözleşmesini almak zorunda olduğunuz bir anda bunu almanın bir yolu var mıdır? Muhtemelen bunu yasal bir platformda çözebilirsiniz. Banka size ikinci bir sözleşme nüshası vermeyi red ederse başvurabileceğiniz tek yol yasal yollardır. Öncelikle banka ile olan ilişkinizi belirten tasit dökümanları ya da elinizde başka belgeler var ise bu belgelerle beraber sorununuzu belirten bir dilekçe yazarak Tüketici Mahkemesine başvurunuz. Başvurunuz ile beraber sorununuz işleme en kısa sürede alınıp yine kısa bir sürede karara bağlanacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?