Ana Sayfa KREDİ 12 Aralık 2017

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notu, Banka müşterilerinin tüm finansal geçmişini özetle kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait kredi ödeme performansının Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından toplanıp belli kriterler baz alınarak kişiye özel oluşturulan puana denir.

Banka ödeme performansınıza göre Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturan Kredi Notu, Müşterinin bankalara yeni yapacak olduğunu kredi başvurularının değerlendirilmesinde kullandığı en önemli etkendir. Kredi Notu yüksek olan müşterinin kredi ve kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşanmadığını ve kredi başvurunuzun onaylanması demektir. Kredi Notu düşük olan müşterilen ise Kredi ve Kredi kartı ödemelerinde problem olduğunu göstermektedir. Bu durumda Bankaların kredi başvurularına onaylama olasılığını düşürmektedir.

Bankalar müşterilerinin gelirine ve kredi notuna göre ne kadar kredi çekebileceğini hatta bazı bankalar ise hazır onaylı kredi limiti tanımlamaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu Tarafından Oluşturulan Kredi Notu Puanlaması

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Tahsis İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek
Kredi Notum Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notu hesaplanırken kullanılan veriler birbirine benzer olsa da her bankanın puanlama işlemini kendi verilerine göre değişmektedir.  Bankalar puanlama işlemini tamamen kendi kriterlerini göz önüne alarak yaptığı için kredi notunuz her bankada birbirine yakın fakat farklı olacaktır.

Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan birçok kriter vardır. Kişilerin bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı kredi notunun %30’unu etkilerken, mevcut hesap ve borç durumu %25’ini etkilemektedir. Buna ek olarak yeni kredi almış olmanız notunuzun %20’sini, kredi kullanım yoğunluğunuz %15’ini ve son olarak da diğer faktörler %10’unu etkilemektedir.

Herkesin Kredi Notu Var mıdır?

Her banka müşterisi bir kredi notuna sahip olmayabilir. Son 5 yıl içinde bankacılık sisteminden kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanmış olan kişilerin kredi notu bulunmaktadır. Ancak bu tür bankacılık faaliyetlerinden yararlanmamış sadece banka hesabı kullanan kişiler için kredi notu hesaplanamamaktadır.

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Banka Kredi notu öğrenmenin yolları aşağıdaki gibidir;

  • Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna ait bir marka olup, kredi notunuzu buraya ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Findeks, üzerinden kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye işleminizi gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

  • Bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunmaktadır. Bankalar aracılığıyla notunuzu öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır. Banka şubesinden notunuzu öğrenmek istiyorsanız, şubeden bunu rica edebilir ya da kredi başvurusu yaptığınızda öğrenebilirsiniz. Eğer şubeye gitmeden halletmek istiyorum diyorsanız, internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bunun için de internet bankacılığına giriş yaparak, ilgili menüye girerek ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?