Ana Sayfa KREDİ 12 Aralık 2017

Taşıt Kredilerinde BDDK Düzenlemesi Yürürlükte

Taşıt Kredilerinde BDDK Düzenlemesi Yürürlükte

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun taşıt kredileri ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte uygulanan değişiklikle kredilendirme oranlarını hesaplayan yeni eşik değerler, Eylül ayında paylaşılan taslak düzenlemenin de 10 bin liradan yüksek.

Taşıt kredilerinde kredi tutarı, araç değeri 100,000 TL’nin altında olanlar için yüzde 70’i aşamayacak şekilde değiştirildi. Bu tutar bir önceki düzenlemede 50,000 TL olarak uygulanıyordu.

Buna göre tüketicilere, binek araç edinimi için kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya uygulanacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 100 bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde 70’i geçemeyecek. Bu oran, nihai fatura değeri 100 bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin 100 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde 70, 100 bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak yapılacak.

Bundan önce bu değerler 50 bin lira olarak ifade edilmişti. 2013 yılından önce ise tüketiciler oto fiyatının yüzde 80’ine kadar kredi kullanıp, 60 aya kadar taksit imkanından faydalanabiliyordu. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınacak.

YENİ DÜZENLEME GELİYOR!

2015’te artan trafik sigortası fiyatlarına nisan ayında tavan getirilmiş ve maksimum fiyat 7’nci basamakta yani 4 yıl üst üste kaza yapmayan sürücülerde İstanbul’da 470 ve Türkiye genelinde ise 444 lira olmuştu. Aynı zamanda sigorta şirketlerini enflasyona karşı korumak için bu tutarları önce ayda yüzde 1, eylül ayından sonra ise yüzde 1.5 artırma kararı alınmıştı.

Böylece ortalama tavan fiyat nisandan yıl sonuna kadar yüzde 10 civarı arttı. Yani iyi sürücüler için İstanbul’da 44.4 Türkiye genelinde ise 47 lira artarak sırasıyla 488 ve 517 lira oldu. Gazete Habertürk’ün haberine göre ortalama trafik sigortası fiyatları ise şu anda 550 lira düzeyinde bulunuyor.

DOLAR VE DÖVİZ ETKİLİ OLDU

Ancak trafik sigortasının ana maliyet kalemi olan yedek parça fiyatlarının döviz kurundaki artış nedeniyle önemli oranda yükselmesi, İstanbul’daki dolu ve sel felaketinde sigortacıların cebinden çıkan 520 milyon lira ve diğer maliyetlerdeki artış bu alanda bir düzeltme yapma gereksinimi doğurdu. Edinilen bilgilere göre bu nedenle tavan fiyatlar yeni yılda yüzde 5 artırılacak. Böylece ortalama fiyat 27.5 lira artarak 577 liraya ulaşacak. İstanbul’daki iyi sürücünün ödeyeceği prim tavanı 25.8 lira yükselerek 543 liraya Türkiye genelinde 7’nci basamakta bulunan iyi sürücülerin ödeyeceği trafik sigortası parası da 24.4 lira artarak 513 TL’ye çıkacak. Trafik sigortasının yılın ikinci yarısında da yüzde 5 artırılmasının düşünüldüğü öğrenildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?