Ana Sayfa DÜNYA 14 Aralık 2017

Avusturyalı Niki Havayolu Şirketi Battı

Avusturyalı Niki Havayolu Şirketi Battı

2017 yılı 4 havayolu şirketini hayatımızdan sildi.Havayolu şirketleri arasındaki rekabetten kaynaklı düşen yolcu sayısı ve artan maliyetleri karşılayamayan Avusturyalı Niki havayolu şirketi iflas ettiğini açıkladı.

2013 yılında kurulan Niki Lauda havayolu şirketi artan rekabete dayanamayıp diğer Air Berlin, Monarch Airlines ve VLM Airlines’ten sonra batan 2017 yılı içinde batan 4. havayolu şirketi oldu. Yeni nesil uçaklar ve ikram hizmetlerini tercih eden yolcular F1 pilotu  Niki Lauda tarafından 4 yıl önce kurulan 23 adet A321 tipi uçak filosu  bulunan şirket bugün itibarıyla göklerden silindi.

NEDEN BATIYORLAR?

Rekabetin her gün arttığına dikkat çeken havacılık sektör temsilcileri, iflas nedenlerini şöyle açıkladı: “Markalar müşteri memnuniyeti konusunda yetersiz kalıyor. Sezonluk ve erken rezervasyon gibi kampanya dönemlerinde rakiplerinin gerisinde kalıyorlar. İkram hizmetlerinde müşteriyi tatmin edemiyorlar. Uçuş öncesi hizmetler de müşterilerin sorunlarını çözmede yetersiz kalıyorlar. Aidiyet duygusu yaratamıyorlar. Kendi ülke vatandaşları da tercih etmiyor. Kabin içi eğlence sistemleri yetersiz kalıyorlar.”

2017 yılının son çeyreğinde ünlü pilot tarafından kurulan Avusturyalı Niki Havayolu şirketi son batan firma oldu.

Ünlü havayolu şirketi Lufthansa tarafından satın alınmasına rekabet kuralları gereği Avrupa Komisyonu tarafında veto edilmesinin ardından Niki  havayolu tüm operasyonlarını durdurdu ve iflas başvurusunda bulundu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?