Ana Sayfa EKONOMİ 14 Aralık 2017

Fed Faiz Kararı Dolar Fiyatını Düşürdü

Fed Faiz Kararı Dolar Fiyatını Düşürdü

Piyasaların beklediği FED faiz kararı akşam saatlerinde gelirken, dolar/tl bazında düşüş yaşadı.

FED’in faiz kararlarını açıklamasından sonra dolar düşüş eğilimi gösterdi. 3,83 TL seviyesinde iken saat 22.20’den sonra 3,82 TL seviyesine inen Amerikan Doları, şimdilerde 3,81 TL’ye kadar düştü.

Amerikan Doları, bütün haftayı ABD Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını bekliyordu. Bununla birlikte peso ve dolar gibi para birimleri, Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye başladı. Dolar, şimdilerde 3,80 TL’ye kadar gerilemeye başladı. Çarşamba sabahı 3,83 TL’den işlem görmeye başlayan Amerikan Doları, bir haftayı hem ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı hem de ABD’nin TÜFE istatistikleriyle birlikte yükseliş eğilimi göstermeye başlamıştı.

ABD’de yaşanan bu gerginlikten sonra FED’in kararını sabırla bekleyen dolar, faizlerin 25 baz puan artırılmasından sonra aşağıda doğru yönünü çevirmeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED’in faizleri artırma kararı sonrasında Türk Lirası da en çok değer kazanan dördüncü para birimi oldu. ABD Doları 3,83 TL bandında seyir etmeye devam ederken, FED’in kararından sonra 3,81 TL’ye kadar indi. Dolar, Amerika Birleşik Devletleri’nin kasım ayı enflasyon rakamlarının %0,4 olarak açıklamasından sonra yükselişe geçmiş, fakat şimdilerde azalma eğilimi gösterdi. Euro ise şimdilerde 4,5 TL civârında seyrediyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?