Ana Sayfa GÜNDEM 14 Aralık 2017

Aylığı Eksik Yatan Emeklilere Düzenleme Yapıldı

Aylığı Eksik Yatan Emeklilere Düzenleme Yapıldı

SGK tarafından maaşı yanlış hesaplamadan dolayı eksik yatan emeklilere düzenleme yapıldı. Mağdur emekliler için yapılan bu düzenleme ile birliklte birdaha aylıklarda kesinti yaşanmayacak ve eksik yatan günler için ise borçlanma, destek primleri dikkate alınarak, eğer bu primlerde yoksa isteğe bağlı olara sigorta ve eksik prim günleri tamamlanacak.

Bu zamana kadar çok sayıda emeklinin maaşlarında eksiklikler yaşandı. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık kesinti yaşanmayacak ve daha yüksek aylık alınacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çok sayıda emeklinin merak ettiği bir konuyu düzenlemeye gitti. Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde emekliler için bir düzenlemeye gidildi.

Emekli maaşı alacak kişiler, hiçbir hata yapmadıkları durumda, yatan emekli maaşlarında bir yanlışlık olduğunu belirtiyordu. Emeklilerin aylıklarında yaşanan kesintilerin 5 yıl geriye gidilerek alınan emekli maaşlarının, geriye dönük faiziyle iade edilmesi isteniyor. Tekrar emekli aylığının bağlanması için şart eksik olan prim günlerinin tamamlanması. Eksik yatan emekli aylıklarının iki yıl sonra fark edilmesi ile 24 aylık emekli aylığının geri ödemesi talep edildi. Ortaya çıkan mağduriyeti engellemek için geçerli olan yönetmeliğe geçici bir madde yerleştirildi.

düzenleme ile birlikte, emekli aylığı alan kişilerden, prim ödeme gün sayısı şartının sigortalının kasıtlı veya kusurlu davranışlarından dolayı kaynaklanmayan nedenlerle yerine getirilmediği sonradan tespit edilenlere, eksik ödenen prim günlerini tamamlama şansı verilecek. Borç ödememek için üç seçenek veriliyor.

1- Bu kişilerin öncelikle askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma hakkı bulunup bulunmadığına bakılacak. Bu şekilde borçlanma hakkı olanlar, asgari ücret üzerinden prim ödemek suretiyle eksik günlerini tamamlayabilecek.

2- Borçlanma hakkı bulunmayan veya borçlanmaya rağmen eksik günlerini tamamlayamayanlar eğer emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek bir işte çalışmaya devam etmişlerse, bu çalışmaları eksik günlerine sayılacak.

3- Her iki kolaylıktan da yararlanamayanlara isteğe bağlı sigortalı veya tarım sigortalısı primi ödeme olanağı sağlanacak.

Emekli aylığında sonradan borç çıkarılmasını önleyen düzenlemenin tek kusuru, kalıcı değil geçici olması. Bu haktan, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 5 Aralık 2017 tarihinden önce emekli aylığı bağlanan kişiler yararlanacak. Halen emekli aylığı kesilmiş olanlar ile 5 Aralık’tan önce emekli olup da hatalı işlem yapıldığı gelecek yıllarda ortaya çıkanların mağduriyeti giderilecek. Fakat 6 Aralık 2017’den itibaren emekli olanların başına ileride böyle bir durum geldiğinde, onlar bu haktan yararlanamayacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?