Ana Sayfa EKONOMİ 13 Aralık 2017

2018 Zamları Ev Sahiplerini Boş Geçmedi

2018 Zamları Ev Sahiplerini Boş Geçmedi

TBMM tarafından onaylanan yeni Torba Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, 2018 yılında emlak vergisinde artış yaşanacak bunun sebebi ise fazla gider yazan ev sahipleri daha az gider yazmak durumunda kalacak.

Torba yasa gereğince ev sahipleri daha fazla vergi ödemeye başlayacak. Yeni değişiklikleri değerlendiren Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin, torba yasa ile birlikte gelen vergilendirmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ergin, kira gelirlerinden düşülecek olan giderlerin belirlenmesinde kullanılan bir yöntem olan götürü gider uygulamasında, 2017 senesinde götürü gider oranı, yıl içerisinde elde edilen gelirlere de uygulancak ve yüzde 25’ten 15’ indirildi. Böylece ev sahiplerinin kira gelirlerinin olması nedeniyle daha fazla vergi ödememek durumunda kalacaklar.

Daha net bir ifadeyle örnekleyecek olursak, bir ev sahibinin başka bir geliri bulunmadığını varsayalım, gayrimenkulünden ayda 2 bin lira üzerinden kira getirisi olduğunu da düşünürsek yüzde 17 daha fazla vergi ödemesi gerekecek. Torba yasa ile birlikte birçok kişinin artan fiyatlardan dolayı zorluk yaşayacağını belirten Ergin, gider tablsunda yaşanan yüzde 25’den yüzde 15’e düşürme, birçok kişiyi etkileyecek. Yıl içerisinde bir vatandaşın 2 bin lira kira geliri olduğunu düşünelim, 12 aylık kazancı 24 bin lira olan ev sahibi bu evden gelir elde etmek için belli bir gideri oluyor.

Bu giderler, tadilat, evde yaşanan aksaklıkları düzeltmek, kırık dökük olması durumlarını 24 bin liradan düşeüyoruz. Giderleri 5 bin lira olarak değerlendirelim geriye kalan 19 bin lira üzerinden vergi ödeniyor. Yasalar ikinci bir hak tanıyordu, giderlerinizle uğraşmayarak direkt geliriniz üzerinden yüzde 25 vergilendiriliyorsunuz o da 6 bin lirayta tekabül ediyor ve bunu 18 bin üzerinden vergisini alıyordu. Yapılan Torba Yasa değişikliği ile bu yüzde 25 oranı yüzde 15’e düştü. Ev sahipleri daha çok gider yazıyorken artık daha az gider yazmak durumunda kalacak. Bu durumda evsahipleri daha çok vergi ödeyecek. 2 bin lira kira getirisi olan bir ev sahibi önceden 2 bin 365 lira vergi öderken şimdi 2 bin 767 lira vergi verecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?