Ana Sayfa EKONOMİ 13 Aralık 2017

Dolar Kuru Fed Kararına Odaklandı

Dolar Kuru Fed Kararına Odaklandı

Dolar kurunda gözler akşam açıklanacak olan Fed kararlarına odaklanırken TCMB’nin faiz arttıracağı yönündeki haberle birlikte rekor seviyeden gerileyen Dolar/TL bazında 13 aralık çarşamba gününe 3.83 seviyesinde başladı.

Dolar fiyatlarının bu akşam açıklanacak olan Fed kararı aşağı veya yukarı yönlü hareketlerinin belirleyici olacak. Ekonomi uzmanları Fed’in faiz artırmasına kesin gözüyle bakarken, 2018 yılı içim dotplot olarak bilinen tahmini faiz artışı rakamı yüzde 3’den yüzde 4’e çıkıp çıkmayacağı konusunun önemli olduğunu vurguluyor.

Kimi uzmanlar faiz tahminlerinin 3’ten 4’e yükseltilebileceğini öngörüyor. HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy faiz artış tahmininin düşürülmesinin doları negatif, yükseltilmesinin pozitif etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Aksoy “Fakat vergi indirim paketinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunda geçtiği bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahmininde aşağı yönlü revizyon görülmeyebilir. Yellen’ın basın toplantısında yapılacak açıklamalar, son toplantısı olsa da, geleceğe dair sinyal oluşturacağı için izlenecek.” yorumunu yaptı.

SIRADA TCMB VAR

Merkez Bankası’nın faiz kararı da yarın piyasalara damga vuracak. Genel beklenti Merkez’in TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyonu göz önünde bulundurarak GLP faizinde artış yapacağı yönünde ancak miktarına dair görüş ayrılıkları var.

Kapital FX’ten Enver Erkan “Kurda iki Merkez Bankası’nın aksiyonlarının bileşimi olarak bizim açımızdan negatif senaryoda 3,91’deki geniş bant direnci, pozitif olan senaryoda ise 3,80-3,75 bölgesi hedefte olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?