Ana Sayfa EKONOMİ 7 Aralık 2017

Yumurta Üreten Firmalar İflasın Eşiğinden Döndü

Yumurta Üreten Firmalar İflasın Eşiğinden Döndü

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, yumurta fiyatlarının düşük olması nedeniyle yumurta üreten firmaların iflasın eşiğinde olması, 2017 yılının ilk yarısında kapanma aşamasına geldiğine ve yumurta üreten firmaların yaşadığı zorlukları anlattı.

Yumurta fiyatlarında bu yıl fiyatların düşük olması nedeniyle sorunlar yaşandığını ifade eden Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, üreticilerin düşük fiyatları sıkıntıları da beraberinde getirdiğini belirtti. Fiyatlardaki artış ile birlikte üreticinin de sektörde kalabilmesi adına önemli olduğunu belirten Kula, yumurta üretim alanında Türkiye’nin en çok üretim sağlanan ili olan Balıkesir’in bu fiyatlandırmada dikkatli davranması gerektiğini belirtti. Düşük fiyatlı yumurta fiyatlarının üreticiler açısından zorluklar çıkardığını belirten Kula, şu anda belirtilen fiyatların üretici açısından iyi noktaya geldiğini de vurguladı.

Artışın nedenlerinin ithal yem ve döviz kurundaki artışlar olduğunu vurgulayan Kula, fiyatların ilerleleyen dönemlerde yükseleceğini tahmin ettiğini belirtti. Şu anda belirtilen fiyatların 2018’in ilk yarısına kadar bu şekilde süreceğini belirten Kula, yılın ikinci yarısından itibaren bir yükseliş olacağını ifade etti. Üretim yapan firmaların ilerleyen süreçte yumurta fiyatlarında bir artışın yaşanmaması durumunda kapanma noktasına kadar gidebileceğini ifade eden Kula, üreticiler yaşanan fiyat artışıyla birlikte biraz da olsa nefes aldığını vurguladı. Firmaların bu yılın büyük bir kısmında zor dönemler geçirdiğini belirten Kula, 1,5 ay öncesine kadar bazı firmaların kapanma noktasına geldiğini belirtti.

Fiyatlarda yaşanan yükselme ile birlikte firmalarda biraz olsun toparlanma sürecine girmeye başlamış oldu. Güncel yumurta fiyatlarının üreticiden çıkışı 32 kuruş seviyesindeyken bunun 35 kuruşa kadar çıkacağını tahmin eden Kula, fiyatların biraz yükselmesinin üreticiyi daha iyi bir noktaya getireceğini vurguladı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?