Ana Sayfa BANKALAR 17 Eylül 2017

Türkiye’de Bulunan Bankaların Sahipleri Kimler?

Türkiye’de Bulunan Bankaların Sahipleri Kimler?

Bizlere sıklıkla gelen sorulardan bir tanesi de Türkiye’deki bankaların kimin olduğu sorusudur. İşte Türkiye’deki bankalar ve sahipleri listesi..

Ziraat Bankası’nın sahibi kim?

Ziraat Bankası’nın bütün payları Hazine Müsteşarlığı’na ait olup devlet yani kamu bankasıdır ve sahibi devlettir.

Halk Bankası’nın sahibi kim?

Halk Bankası’nın %51’lik kısmı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olup, geri kalan %49’luk kısmı ise halka açıktır. Yani bu banka devletindir.

Vakıfbank’ın sahibi kim?

Vakıfbank’ın %58’lik kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olup, %16’lık kısmı ise Vakıfbank çalışanlarına ait vakfa aittir. Vakıfbank’ın %25’lik kısmı halka açıktır. Yani bu banka devletindir.

İş Bankası’nın sahibi kim?

İş Bankası, 1924 yılında Atatürk’ün emri ile “milli bir banka” kurulması hedef alınarak, ilk Genel Müdür’ü Celal Bayar’ın yönetiminde işlemlere başladı. Bugüne geldiğimizde, İş Bankası’nın sahiplerine bakarsak; %28’i Atatürk’ün, %40’ı Munzam Sandık Vakfı’nın yani banka çalışanlarının vakfının ve geriye kalan %32’lik kısmı ise halka tamamen açıktır. Atatürk’e ait olan paylara ilişkim temettü gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmaktadır.

Garanti Bankası’nın sahibi kim?

1946 yılında Ankara’da kurulan Garanti Bankası’nın %25’i İspanyol bir banka olan BBVA’ya aittir. Doğuş Grubu’nun payı ise %20’dir. Garanti Bankası’nın halka açık kısmı ise %55’dir.

Akbank’ın sahibi kim?

1948 yılında Adana’da kurulan Akbank’ın %41’i Sabancı Holding’e, %10’u Amerikalı Citibank’a aittir. Akbank’ın geriye kalan %49’luk kısmı ise halka açıktır.

Yapı Kredi Bankası’nın sahibi kim?

1944 yılında kurulan Yapı Kredi Bankası’nın %41’i İtalyan bir banka olan Unicredit’e, %41’i Koç Grubu’na aittir. Yapı Kredi’nin %18’si ise halka açıktır.

Finansbank’ın sahibi kim?

1987 yılında kurulan Finansbank’ın sahibi Yunan National Bank of Greece’tir.

Denizbank’ın sahibi kim?

1938 yılında Denizcilik Bankası olarak faaliyete geçen Denizbank, 1997 yılında Zorlu Grubu tarafından alınmış, sonra sırasıyla Belçika’lı Dexia’ya ve Rus Sberbank’a satılmıştır. Bugün tamamı Sberbank kontrolünde devam etmektedir.

TEB’in sahibi kim? 

1927 yılında kurulan Türk Ekonomi Bankası’nın yaklaşık %68’i Fransız BNP Paribas’a, %28’i ise Çolakoğlu Grubu’na aittir. TEB’in %4’lük kısmı halka açık olarak devam etmektedir.

Şekerbank’ın sahibi kim? 

1953 yılında Eskişehir’de kurulan Şekerbank’ın %34’ü, Şekerbank çalışanlarının Vakfı’na ait, yaklaşık %34’ü ise Kazakistan devletine aitliğini sürdürmektedir. Şekerbank’ın %32’si halka açıktır.

ING Bank’ın sahibi kim?

Oyak Grubu tarafından kurulan banka 2007 yılında Hollanda’lı ING Grubu’na satılmıştır ve o zamandan beri bu şirket görevi üstlenmiştir.

HSBC’nin sahibi kim? 

2001 yılında Demirbank’ı alarak, adını değiştiren HSBC, İngilizlere ait bir bankadır.

Odeabank’ın sahibi kim? 

2013 yılında BDDK’dan bankacılık lisansı alarak, faaliyetlerine başlayan Odeabank, Lübnanlı Audi Gruba ait bir bankadır.

Fibabanka’nın sahibi kim?

Millenium Bank’ın 2010 yılında Özyeğin’e bağlı Fiba Grup tarafından satın alınmasıyla beraber ismi değişen Fibabanka’nın sermayesinin tamamı Fiba Gruba aitliğini sürdürmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?