Ana Sayfa GÜNDEM 11 Aralık 2017

Trafik Sigortası Fiyatlarına Yeni Yıl Zammı

Trafik Sigortası Fiyatlarına Yeni Yıl Zammı

Araç sahipleri 2018 yılına geçen yıl çok pahalı olmasından dolayı indirime gidilen Trafik Sigortası ödemelerinde yeni bir zam ile karşı karşıya geliyor. 2018 yılında trafik sigortası fiyatları ne kadar olacak? tüm detaylar kredibankam.net internet sitesi editörleri tarafından okuyucularımız için özel olarak hazırlandı.

Yaklaşık olarak iki yıl önce trafik sigortası fiyatları artış göstermiş ve 4 yıl üst üste hiçbir kaza yapmayan sürücüler için 444 lira olarak belirlenmişti. Bu kapsamda sigorta şirketlerini ise gelen enflasyon verilerinden etkilenmemesi adına korumaları için ise bu orana yüzde 1, Eylül’den sonra yüzded 1,5’luk bir zam uygulanmış ve bu şekilde ortalama fiyat Nisan ayından Aralık ayına kadar %10’luk bir artış yaşamıştı. Böylece kaza yapmayan sürücüler için İstanbul’da fiyatlar 44.4, ülke genelinde 47 lira arttı.

Trafik sigorta fiyatları şu sıralarda minimum düzeyde yaklaşık olarak 550 lira civarında. Trafik sigortalarındaki ana maliyet kalemlerinde bulunan yedek parça fiyatlarının beklenenden fazla artması sebebiyle ve de İstanbul’da yaşanan dolu ve sel felaketi kapsamında yaşanan doğal afetlerin yaşanması sonucunda sigortacıların 520 milyon lira ödeme yapmış olması, fiyatları artırdı. Döviz kurlarında yaşanan fiyat artışlarının bu zamda rolü büyük oldu.

Gelecek seneye ilişkin fiyat tahmininde bulunan uzmanlara göre fiyatlar 2018 yılında %5’lik bir artış yaşayacak ve bu şekilde fiyatlar 27 buçuk lira zamlanacak 577 lira olarak belilenecek. İstanbul’daki iyi sürücülerin toplamda ödeyeceği prim miktarı 25.8 lira olarak artırılırken 543 lira, ülke genelindeki iyi sürücüler ise 24.4 lira zamlı olarka 513 liradan satılacak. 2018’in ikinci yarısında ise bu fiyatların %5’lik bir zam yaşayacağı tahmin ediliyor.

Ekonomi Haber

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?