Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Sigortasız İşçiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Sigortasız İşçiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Türkiye’de milyonlarca sigortasız işçi çalıştırılmaktadır. Bu kişiler zorunlu oldukları için bu işlerde çalışmak durumda kalmaktadır. Sigortasız işçiler emeklilik ve diğer hakları konusunda sıkıntı yaşayacakları gibi bankalardan kredi çekerken de yine gelir belgesi beyan edemedikleri için sürekli sorun yaşamaktadır.  Başka konut ihtiyacı olmak üzere, diğer birçok günlük nakit ihtiyacı için banka kredisi kullanmak isteyen bu sigortasız işçi grubundaki vatandaşlar genelde bankalardan ret cevabı almaktadır. Peki sigortasız işçiler nasıl kredi çekebilir?  Sigortasız kişilere kredi veren bankalar var mı?

Bu konuda Türkiye’de birçok kişinin sorun yaşadığını tahmin ederek; sigortasız çalışan işçiler ve diğer meslek grupları için bir araştırma yaptık.

Bu yazımızda;

  • Sigortasız çalışanlar banka kredisi çekebilir mi?
  • Sigortasız seyyar satıcılar kredi çekebilir mi?
  • İsteğe bağlı sigortalılar kredi çekebilir mi?

Sorularına yanıt bulduk. İşte tüm ayrıntılar

Sigortasız Çalışanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların en büyük amaçlarından biri de müşterilerine sürekli olarak kredi kullandırmaktadır. Çünkü ne kadar çok kredi verirse o kadar fazla kar elde edecektir. Ama kredi verirken de bankaların bazı kriterleri olmaktadır. Bunların en önemlilerinden iki tanesi şudur;

  • Müşterinin sahip olması gereken iyi bir kredi notu
  • Müşterinin gelir belgesine sahip olması

Bu iki kriteri karşılayan kişilere gelirleri ve kredi limitleri oranında finansman desteği sağlanır. Ama bankalar, bazı durumlarda resmi gelir beyan etmeyen kişilere de kredi vermektedir. Bu kişilerin gösterecekleri taşınmaz ve taşınır mal teminatları ve yine bankaya sunacakları sağlam kefiller ile kredi çekebilirler.

Özellikle banka hesabında sürekli olarak yüklü para tutan kişilerin geliri olmasa bile banka kredisi kullanabileceğini söyleyebiliriz. Bu gruba sigortasız çalışan sezonluk işçiler ve diğer meslek grupları da dahildir.

Sigortasız Kişilere Kredi Verilir Mi?

Seyyar Satıcılar Nasıl Kredi Çekebilir?

Seyyar satıcılık mesleği son zamanlarda pek yapılmasa da halen ülkemizde on binlerce kişinin gelirini bu yönde sağladığını biliyoruz. Seyyar satıcılık yapan kişilerin de banka ile olan ilişkileri düşünüldüğünde ve seyyar satıcıların da ihtiyaçları göz önünde tutulduğunda onlar da banka kredisine başvuru yapmak isteyeceklerdir. Bu noktada seyyar satıcılar kredi çekebilir mi sorusu akla gelebilir.  Esnaflar zaten sabit bir iş yerleri olduğu için ve iş yerlerini genelde ipotek ettirdikleri için kredi çekme konusunda oldukça şanslı sayılabilirken, seyyar satıcılar aynı şekilde bir şansa sahip olmayabilir.

Seyyar satıcılar kredi karşılığında bankaya herhangi bir dükkan ipotek olarak gösteremezler ya da evleri yoksa bu konuda da ipotek sorunu yaşayacaklarından banka genelde bu gibi talepleri olumsuz değerlendirir.  Seyyar satıcıların ipotek gösterememesi tabi onların hiçbir şekilde kredi çekemeyecek olmaları anlamına gelmeyecektir. Seyyar satıcılar da gerekli şartları taşıyorlarsa onlar da banka kredisi çekebilir.

Seyyar Satıcı Nasıl Kredi Çeker?

Bir seyyar satıcı kredi çekmek istiyorsa öncelikle yapmış olduğu işi resmi olarak yapmalıdır. Bilindiği üzere ülkemizde her ne kadar sürekli seyyar satıcılar ile zabıtalar arasında kovalamacalar yaşanıyorsa da yine de bazı seyyar satıcılar kurallara uyduğu için resmi satış izni alabilmektedir. Özellikle hijyen belgesi ve seyyar satıcılık ruhsatı gibi belgeler alındıktan sonra bunlara ek olarak bağlı olunan vergi dairesinden de bir vergi numarası alınır ve muhasebeciden defter tutulur.

Bu gibi seyyar satıcılar istedikleri gibi satış yapabilirler. Tabi vergilerini ödedikleri için ve gelir beyanında bulundukları için. Bankalar da kredi onayı verirken kişinin gelir durumuna çok dikkat eder. Eğer kişi resmi belge ile gelir durumunu beyan edebiliyorsa, o zaman banka kişi seyyar satıcı da olsa ona kredi verir.

Vergiye Tabi Olmayan Esnaflar Nasıl Kredi Çekebilir?

Fakat seyyar satıcı ya da diğer vergiye tabi olmayan esnaflar, hiçbir şekilde resmi olarak çalışmıyorsa ve izinsiz ürün satıyorsa o zaman bu kişinin vergi kaydı dolayısı ile resmi bir geliri de olmayacaktır. Kişi ne kadar çok para kazanırsa kazansın eğer bu geliri resmi olarak göstermezse banka krediye onay vermez. Banka için en önemli noktalardan biri de kişinin resmi bir gelir beyanında bulunmasıdır.

Bankalar kredi onayında bazı faktörlere çok önem vermektedir.  Şimdi sizin için bankanın önem vermiş olduğu noktalara değineceğiz. Bu şartları tamamlıyorsanız seyyar satıcı olmanız hiçbir şekilde kredi çekmeye engel olmayacaktır.

Kredi Sicili Kötü Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi Notu; bankalar kredi başvurularını değerlendirirken en önemli kriterlerden biri olarak kişinin kredi notuna bakar.  Kişinin kredi notu düşükse banka kredi onayı vermeyebilir.  Diğer önemli bir husus da kişinin çekeceği kredinin aylık ödemesinin yine kişinin gelir durumuna oranı oldukça önemli bir noktadır. Eğer aylık geri ödeme miktarı, elde edilen gelirin belli bir oranından düşükse banka kredi onayına sıcak bakmaz.

Seyyar satıcılar bankalara her türlü belgeyi ibraz etmelerine rağmen halen banka sorun çıkarıyorsa o zaman kredi talebinde bulunan kişinin sağlam bir kefil bulması gerekebilir. Bankaların en çabuk onay verdiği kredi türlerinden biri de kefillik teminatıdır. Gösterilecek olan kefil geliri sabit ise ve kredi notu da iyi seviyede ise o zaman banka pek fazla bekleme yapmadan bu kredi onayı verir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?