Ana Sayfa GÜNDEM 6 Aralık 2017

Rusya 2 Yıl Sonra Yeniden Domates Almaya Başladı

Rusya 2 Yıl Sonra Yeniden Domates Almaya Başladı

Uçak krizinin ardından yaşanan Rusya – Türkiye krizi sonrası Türk ürünlerinin ithal edilmesini yasaklayan Rusya Devleti ile ilişkilerin yeniden düzelmesinin ardından yeniden ithalat başladı. 2 Yıl aradan sonra ilk ürün Antalya’dan Rusya’ya ithal edildi.

Rusya ve Türkiye arasında yaşanan siyasi problemlerin ardından, Rusya domates ithalatını kesmişti. İki yıl aradan sonra ülke liderlerinin ılımlı yaklaşımıyla domates ihracatı yeniden başladı.

Domates ihracatında Rusya ile yaşanan krizden dolayı uzun süredir Antalya’dan – Rusya’ya ticaret yapılmazken Aralık ayının ilk haftasında yaklaşık iki yıl sonra ilk domatesler gönderildi. Siyasi anlamda Rusya ile 2015’de yaşanan uçak krizi etkisini ticarette göstermişti. 1 Ocak 2016 tarihinden beri Rusya’ya domates gönderilmesine yasak konulmuştu. yaşanan krizi çözme adına devlet liderleri geçtiğimiz sene Eylül ayından itibaren görüşmeler yaprak ticaret, turizm, ithalat ve ihracatta düzeltmelere gitti.

Her yıl Türkiye’den Rusya’ya çok sayıda gönderilen domatesler ile ilgili alınan kararlar sonucunda yeniden ihracatın önü açıldı. Domates ithalatına yasak koyan Rusya, üretim anlamında yüzde 20 gibi bir düşüşe geçen Türkiye ile yeniden anlaşarak domates ticaretine başlanıldı. Antalya’da üretilen domatesler 1 yıl 11 ay sonra tekrar Rusya’ya gönderilmeye başlandı. Manavgat’tan yapılan domates gönderiminde Süral Tarım firması tarafından gerçekleştirildi. İki yıl aradan sonra gönderilen domateslerin geliri ise 50 bin 526 dolar olduğu ifade edildi.

Her sene en fazla domates gönderimini alan Rusya’nın, yasağın koyulduğu süre zarfında Antalya’dan yapılan ihracat listesinde görünmüyordu. Ticaretin tekrar başlaması ile Rusya listeye girerek 40.sırada yer aldı. Domates ihracatı listesinde bu yılın geride kalan süre zarfında en fazla gönderim Beyaz Rusya’ya yapılırken, arkasından 20 milyon 231 bin dolarla Romanya geliyor. Listede üçüncü sırada Bulgaristan yüzde 43 artış göstererek 10 milyon 921 bin dolarlık ihracat yaparken, diğer ülkeler sırasıyla Ukrayna, Almanya, Polonya Moldova, Irak, İsrail, Makedonya, Gürcistan, Bosna Hersek, Hollanda ve Litvanya şeklinde devam ediyor.

Rusya ile aramızda yaşanan soğukluk nedeniyle domates ihracatı da durmuştu. Aralık ayının başında, bir yıl on bir aydan sonra ilk defa Antalya’nın Manavgat ilçesinden Rusya’ya domates gönderildi. Edinilen bilgiye göre Süral Tarım, elli bin dolar değerinde domatesi Rusya’ya ihraç etti. Türkiye, Rusya ile 2015 senesinin sonunda uçak krizine tutulmuş ve yeni yıl ile birlikte Türk ürünlerinin ithalatı Rusya’da yasaklanmıştı.

Ancak aradan geçen süre boyunca Recep Tayyip Erdoğan ve Putin’in ortamı yumuşatması sonucu, Antalya’dan tekrar domates ihracatı da başlamış oldu. Kış mevsiminde Anadolu’da en çok domates Antalya’da üretiliyor. Ancak iki senedir Rusya’nın koyduğu yasak ile domates üretimi yüzde yirmi oranlarında düşüş göstermişti. İhracatçılar Birliği’nden alınan bilgilere göre, yasak sonrası ilk ihracatı Antalya’da bulunan Süral Tarım yapmış oldu. Hemen hemen iki sene süren ithalat yasağının ardından, ilk domates ihracının değeri elli bin beş yüz doların üzerinde. Rusya tarafından yasak konulmadan önce domates ihracatında birinci sırada yer alan ülke hep Rusya oluyordu. Ancak iki senedir listeye giremeyen Rusya, bu ay yapılan ilk ihracat ile domates ihraç edilen ülkeler arasına kırkıncı seviyeden girmiş oldu.

Yasaktan önce sadece 2015 senesinde Rusya’nın Antalya’dan ihraç ettiği domateslerin bedeli yüz on beş milyon doların üzerindeydi. Antalya’nın toplam ihracat miktarı ise yüz altmış yedi milyon dolar civârındaydı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?