Ana Sayfa SİYASET 17 Aralık 2017

Proje Bazlı Teşvik Projelerinde Sona Gelindi

Proje Bazlı Teşvik Projelerinde Sona Gelindi

Ekonomi bakanı Zeybekci, 2018de hayata geçecek özel sektör yatırımları ile; cari açığı dengeleyici, ithalatı ikame edici alanlardaki üretimle ilgili üst seviye gelişmeler göreceğiz dedi.

Hükümetin üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biri olan proje bazlı teşvik sisteminde sona gelindi. Ortalama 70 milyar tl’lik yatırımı öngören teşvik sistemiyle; üretim, istihdam ve ihracata önemli katkı sunulması hedefleniyor. Konuyla alakalı malumat veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “cumhurbaşkanımızın şahitliğinde, tüm yatırımcılara 70 milyar liralık yatırım teşvik belgesini bir defada vereceğiz. Bunu açıklamaya hazırlanıyoruz” dedi. Proje bazlı teşvik sisteminde desteklenecek yatırımlara ait çalışmayı ay sonuna kadar tamamlayacaklarını anlatım eden zeybekci, yatırımlara ilişkin bakanlar kurulu kararı alınacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

Arkadaşlarla çalışıyoruz, konuyu bakanlar kurulu’na sevk edeceğiz. Her bir yatırım, bakanlar kurulu kararı haline gelecek. şu ana kadar netleşmiş 12-13 civarında yatırım söz konusu. Her alanda yatırım başvurusu var. Tıp ve enerji teknolojilerinden petrokimyaya kadar, çok geniş kapsamı bulunuyor. Önümüzdeki dönemde gerek cari açıkla mücadelede, gerek arzı artırmada, gerekse türkiye olarak seçtiğimiz alanlarda kendi dünya devlerimizi kurmak için yapmış olduğumız çalışmalarda önemli neticelar elde edeceğiz. Yatırım teşvik belgelerinde bu yıl, geçen yıla nazaran adet olarak yüzde 50’nin üzerinde, tutar olarak yüzde 80 civarında, istihdam olarak yüzde 60 yöreında artış laf mevzusu. Beklentiler anlamında bakmış olduğumızda, bunlar 2018’de hayata geçecek. özel sektör yatırımları, üretim faaliyetleri, cari açığı dengeleyici, ithalatı ikame edici alanlardaki üretim faaliyetleriyle alakalı çok üst düzeyde gelişmeler göreceğiz.

Hizmet aracinda birinci thy

Türkiye ihracatçılar meclisi, 500 efsunk hizmet ihracatçısını açıkladı. Sıralamanın 2016 rakamlarına göre belirlendiği hizmet ihracatçılarının birincisi thy oldu. Thy, 2016’daki 37,3 milyar dolarlık hizmet ihracatının 7 milyar dolarını gerçekleştirmiş oldu. Ilk 10’da thy’nin arkasından sırası ile polimeks, pegasus, yapı merkezi, sunexpress, netlog lojistik, tav havalimanları, rönesans tüm ortaklık, atlasjet ve gap inşaat yer aldı. Ilk 10 şirket ve 17 alt sektörde en çok ihracat yapan ilk 3 firmaya ödülleri Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci, maliye bakanı Naci Ağbal ile gümrük ve ticaret bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı törenle verildi.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?