Ana Sayfa EKONOMİ 12 Ağustos 2017

Mısır’da Enflasyon Son 30 Yılın Zirvesini Gördü

Mısır’da Enflasyon Son 30 Yılın Zirvesini Gördü

Mısır Devlet İstatistik Kurumu Temmuz ayına dair enflasyon oranlarını açıkladı. ülkedeki enflasyon 2017’nin Temmuzunda, Haziran ayına kıyasla yüzde 3,3 oranında arttı. Artış sonrasında Mısır’ın enflasyonu yüzde 34,2’yi buldu.

Mısır Devlet İstatistik Kurumunun açıkladığı yüzde 34,2’lik oran geçen 30 yılın en yüksek enflasyonu olarak kaydedildi.

Mısır yüksek enflasyonla baş etmeye çalışırken, oranların artmasını askeri darbe tetikledi. Ülke ekonomisindeki gerileme Temmuz ayında en yüksek seviyeye çıktı. Geçen ayki enflasyon yüzde 3,3’lük artışla yüzde 34,2’yi gördü. Mısır Devlet İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyonu yüzde 30,9 olarak açıklamıştı.

Mısır’da akaryakıta ve doğalgaza haziranda yüzde 100 zam yapılmıştı. Zammın ardından enflasyonun yüzde 5 oranında artması beklenmekteydi. Temmuz ayı enflasyonunun artış hızı uzmanların bu beklentisinin altında kaldı.

Ülke yönetimi Haziran ayında sadece akaryakıt ve doğalgaza zam yapmakla yetinmedi. Temmuz ayında ülkedeki elektriğe yüzde 42,1 gibi yüksek bir oranda zam yapıldı. bu gelişmeler yanı sıra ülkenin Merkez Bankası Temmuz ayında faiz oranlarını da arttırmıştı. Artış yüzde 2 olarak açıklanmıştı.

Mısır hükümetinin aldığı bazı kararlar sonrasında, ülkenin para biriminde değer kaybı da yaşanmıştı. 2016’nın Kasımında yaşanan bu gelişmeler ardından, ülkedeki enflasyon en yüksek seviyeleri gördü.

Ülke ekonomisini yakından ilgilendiren gelişme ise 2013 yılındaki darbe oldu. Darbe sonrasında ülkede faaliyet gösteren birçok yabancı yatırımcı ülkeden ayrılma kararı alarak, faaliyetlerine son verdi. Yabancı yatırımcının ülkeden ayrılması sonrasında umudunu turizme bağlayan Mısır, bu noktada da beklentinin altında kaldı. 2015’in Kasımında Rusya’ya ait yolcu uçağının düşesi, iki ülke arasında bazı sorunların yaşanmasına neden oldu. Rus yetkililer ülkeye yapılan uçak seferlerini iptal etme kararı aldı. Bu durumsa Mısır’ın turizm gelirlerinin gerilemesini beraberinde getirdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?