Ana Sayfa EKONOMİ 11 Ağustos 2017

Lübnanlı Turistlerin İlk Tercihi Türkiye Oldu

Lübnanlı Turistlerin İlk Tercihi Türkiye Oldu

Ülkemizdeki doğal güzellikler, Türk mutfağı, kıyafet alışverişi imkanları, uygun fiyata tatil ve saç ekimi olanakları nedeni ile Lübnan vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri açısından en çok tercih ettiği ülke Türkiye oldu. İki ülke arasında 2010 yılında gerçekleştirilen bir anlaşma kapsamında vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmış olması en çok turizmcilere yaradı. O tarihten bu yana Lübnan’dan Türkiye’ye turizm için gelen insan sayısında büyük bir artış yaşanıyor.

Lübnan turizm acenteleri tarafından yapılan araştırmaya göre 2015 ve 2016 senelerine oranla bu sene gelen turist sayısında yüzde 30 artış yaşandı. Lübnan’ın hava yolu şirketi Middle East Airlines (MEA) tarafından yapılan açıklamaya göre ise senenin ilk 7 ayı boyunca Lübnan’dan Türkiye’ye 300 binden fazla insan gelmiş durumda.

Bu ülkede en çok tercih edilen turizm destinasyonunun Türkiye olmasının en önemli sebepleri arasında iki ülke arasında vize uygulaması bulunmaması geliyor. Sadece turizm sezonlarında değil senenin her ayında Türkiye’de tatil ve alışveriş yapmak için gelen Lübnan vatandaşları birçok şehrimizin farklı özelliklerinden yararlanıyor. Yaz aylarında Doğu Karadeniz yaylaları, kış aylarında ise İstanbul, Kapadokya ve termal tesisler en çok tercih edilen bölgeler arasında. Bu konuda açıklama yapan bir turizm acentesi yetkilisi sadece 500 dolara 6-7 günlük Türkiye turlarının bulunmasının oldukça cazip olduğunu belirtiyor. Genç tatilcilerin Marmaris, ailecek tatil yapmak isteyenlerin ise Antalya’yı tercih ettiğini belirten yetkili her yaştan ve her kültürden kişinin Türkiye’de olmaktan hoşlandığını dile getiriyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?