Ana Sayfa KREDİ KARTI 13 Ağustos 2017

Kredi Kartları için Verilen Son Tarih 17 Ağustos!

Kredi Kartları için Verilen Son Tarih 17 Ağustos!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun getirdiği yeni düzenleme kapsamında kredi kartı ve banka kartları ile ilgili verilen süre 17 Ağustos 2017 tarihinde doluyor.

BDDK tarafından hayata geçirilen yeni düzenlemeye göre banka kartlarının ve kredi kartlarının sanal alışverişlerdeki kullanım şeklinde değişiklik yapılmıştı. Bu değişiklik internetten yapılan sanal alışverişlere onay şartı getirildi. Onay işlemi 17 Ağustos 2017 tarihine kadar gerçekleştirilmeyen kartlar o tarihten sonra kullanıma kapatılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan bu karar sonrasında bankalara 6 aylık süre tanınmış ve gerekli alt yapı çalışmalarının bu süre sonunda tamamlanması istenmişti. BDDK’nın bankalara verdiği 6 aylık bu süre 17 Ağustos 2017 tarihinde doluyor. Türkiye’de kullanılan tüm kredi kartı ve banka kartlarının belirtilen tarihe kadar onaylatılması gerekiyor.

BDDK bu konu ile ilgili ayrıntıların yer aldığı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada bu yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesindeki amacın tüketicilerin haklarının korunması olduğundan, kredi kartı ve banka kartı sahiplerinin artık kartlarını sanal alışverişte kullanıp kullanmama kararını kendilerinin vereceğinden, kartların açma – kapama işlemlerinin tüketicinin onayına bağlı olduğundan, bankaların kendilerine tanınan süre zarfında alt yapılarını bu konuda hazırladıklarından ve müşterilerinin bu yöndeki taleplerine cevap vereceklerinden, banka müşterilerinin de kredi kartı ve banka kartları ile ilgili açma – kapama işlemlerini banka şubelerine giderek yapabilecekleri gibi mobil şubeler, SMS, bankaların çağrı merkezlerini aramak gibi yollarla gerçekleştirebileceklerinden bahsedilerek bankalardaki hesapları üzerinde otomatik ödeme talimatı olan vatandaşlar da mağduriyet yaşamamak için en kısa sürede kartlarını internet alışverişine açma işlemlerini yapmaları konusunda uyarıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?