Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular ve Mülakat Tavsiyeleri

KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular ve Mülakat Tavsiyeleri

KOSGEB merkezlerinde girişimciler için verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde, başvuru yapan adaylar arasında hem eleme işlemi yapılabilmesi hem de kurstan faydalanacak kişilerin gerçekten devlet desteklerinden faydalanacak özelliğe sahip olup olmadıklarının anlaşılması için, bir mülakata dahil edilmektedirler. 2017 yılında ilan edilen merkezlerdeki kurslara başvuru yapanlar da bu mülakatlara dahil olacaktır. KOSGEB mülakatları için kurul tarafından bir gün belirlenecek ve kişiler bu tarihte KOSGEB komitesinin karşısına çıkarak, soruların cevaplanması gerekmektedir.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılacak olan kişilerin tamamına bu mülakat uygulanmaktadır. Burada temel amaç, hem kişilerin gerçekten bir işyeri açabilecek potansiyele sahip olup olmadığının anlaşılması, kursa ne amaçla katılmak istedikleri ve hangi sektörde faaliyet göstermek istedikleri gibi konularda en iyi yanıtların alınmasıdır. Çünkü, KOSGEB tarafından verilen desteklerdeki temel amaç, önce kişilerin kendi ekonomilerini geliştirmeleri ardından da ülke ekonomisine ve ülkemizdeki büyük bir problem olarak görülen istihdama  katkı sağlanmasının istenmesidir. Bundan dolayı da KOSGEB mülakatları sırasında çok titiz davranılmaktadır.

KOSGEB Mülakatlarında Ne Tür Sorular Soruluyor?

KOSGEB mülakatları için girişimci adaylarına tarih verildiği zaman, büyük bir panik yaşandığı bilinmektedir. Çünkü, kişilere yöneltilecek olan sorularda genel kültür ya da ekonomi alanında bir bilgi gerektiren soruların sorulacağı düşünülmektedir. Ama, KOSGEB mülakatları için adaylara yöneltilen sorulara baktığımız zaman, böyle bir durumun söz konusu olmadığını görebiliriz. Kişilere uygulanan bu mülakatta sorulan sorulara geçmeden önce, tamamen psikolojik olarak kontrol amaçlı bir sürece gireceğinizi söylememiz gerekmektedir. Bundan dolayı, kesinlikle size sorulan sorularda bildiğiniz ve içinizden geldiği şekilde cevap vermeye özen göstermelisiniz.

kosgeb mülakatları

Bu zamana kadar KOSGEB komitesi tarafından adaylara yöneltilen mülakat soruları arasında en çok karşılaşılanları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Daha önce herhangi bir iş yapıyor muydunuz?
 • Daha önce hangi sektörlerde tecrübeniz oldu?
 • KOSGEB desteklerinden faydalanmak için ilk kez mi başvuruda bulunuyorsunuz?
 • Kendi hayatınızda girişimciliğin yeri nedir?
 • Girişimcilerin taşıması gereken özellikler sizce nelerdir?
 • Bir girişimin başarılı olması için en önemli faktör sizce nedir?
 • KOSGEB destekleri size neden sunulmalıdır?
 • KOSGEB hibelerini aldığınızda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 • Sizi girişimcilerden ayıran diğer özellik nedir?
 • Aldığınız hibeler ile birlikte işletmenizi hayata geçirdiniz. Ama büyük sorunlar ile karşılaştınız ve işleriniz yolunda gitmiyor. Bu durumda ne yaparsınız?
 • İşletmeniz hayata geçtiğinde, 5 yıl sonra sizce nerede olacaksınız?
 • Aynı anda yapmanız gereken işler olduğunda, öncelik düzeyinizi hangi işlere verirsiniz? Neden?
 • İşletmenizde çalışanlar ile yaşadığınız problemlere karşı nasıl bir davranışta bulunursunuz?
 • Üreteceğiniz ürünlerde, maliyet konusunda avantaj elde edebilecek misiniz?
 • Rakip firmalar ile rekabet içerisine girip piyasada tutunabilir misiniz?

Görüldüğü üzere, KOSGEB komitesi tarafından mülakatlarda sorulan bu sorular, tamamen kişilerin tanınması, girişimcilik alanında kendilerini geliştirip geliştirmedikleri ve olası durumlara karşı herhangi bir alternatif planları olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara, KOSGEB komite üyeleri tarafından bir değerlendirme yapılacak ve tüm adaylara uygulanan bu mülakat yönteminin ardından, hangi adayların kursa katılacağına da karar verilmektedir. KOSGEB mülakatları için kişilere yöneltilen bazı test soruları da olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı, 2017 yılında mülakatlar sırasında adaylara yöneltilen bu çoktan seçmeli soruları da şu şekilde özetleyebiliriz.

Soru: Yeni bir alanda üretim yapmak istediğinizde, üretim hizmeti planlaması için en önemli olan durum aşağıdakilerden hangisidir?

 • Rekabet düzeyinin yüksek olması.
 • Risk seviyesinin ne denli olduğu.
 • Para kazanma ihtimalinin ne kadar olduğu.
 • İş hakkındaki tecrübe düzeyi.

Soru: İşletmeniz ile ilgili bir konuda karar verirken, aşağıdakilerden hangisini uygulayarak karar vermeye çalışırsınız?

 • Hiçbir şekilde düşünmeden, sadece hissettiklerimle karar vermeye çalışırım.
 • Kimseye danışmam ve tek başıma zamanla karar alırım.
 • Konuyu araştırır, konu hakkında bilgisi olan kişilere danışır ve sonra da karar veririm.
 • Eğer karar verme yetkisi başka birisinde bulunuyorsa, bu kararı onların vermesini talep ederim.

KOSGEB Mülakatları İçin Tavsiyeler

KOSGEB mülakatları için adaylara yönlendirilecek olan sorular, yukarıda belirtildiği gibi olacaktır. Tamamen aynı şekilde olmasa bile, bahsetmiş olduğumuz sorulara benzer sorular adaylara yöneltilecektir. Fakat, KOSGEB komite üyeleri tarafından sizlere yöneltilen sorulara verdiğiniz yanıtlar kadar, komitenin karşısına çıkarken nasıl bir kıyafet giydiğiniz, cevap verirken ellerinizi ya da mimiklerinizi de kullanmanız bir o kadar önemlidir. Bundan dolayı, sadece sorulara odaklanmamalı, kendinizi nasıl ifade edeceğiniz konusunda da durmalısınız.

KOSGEB mülakatları sırasında kişilerin dikkat etmesi gerekenleri ve özellikle de vücut dilinizi kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Öncelikle ciddi olmaya özen göstermelisiniz. Fakat, ciddi olmak ile asık suratlı olmayı kesinlikle karıştırmamalısınız. Olduğunuz gibi davranın ama ciddiyeti kesinlikle elden bırakmayın.
 • Giyim tarzınız mütevazi olmalı ve kesinlikle temiz görünmelisiniz. Genellikle adaylar takım elbise ile komite karşısına çıkmaktadır. Fakat, smokin gibi abartılı kıyafetler ile kesinlikle komitenin karşısına çıkmamalısınız.
 • Adaylar yaşadıkları bölgede meşhur olan yiyecekleri komite üyelerine ikram ederek, mülakatlar sırasında bir adım önde olmak istemektedirler. Fakat, komite üyeleri tarafından bu durum rüşvet ile denk görülmekte ve sonuca da olumsuz etki yapmaktadır.
 • Sorulan her sorunun cevabını net bir şekilde veremiyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durum olursa, farklı konulara geçmek yerine, bildiğiniz kadarı ile net bir cevap vermeniz daha doğru olacaktır.
 • Komite üyeleri şuanki işiniz ile yapmak istediğiniz iş arasında bir bağ kurulmak istenecektir. Bundan dolayı, iş kurmak istediğiniz sektör ile mevcut işinizin bir bağı bulunmuyorsa, işinizle ilgili konulara kesinlikle hakim olmalısınız.
 • Karşınızdaki komite üyelerinin konumları ve rütbeleri ne olursa olsun, aranızdaki mesafeyi koruyun ve kesinlikle nazik davranmaya çalışın.
 • Görevliler ile tartışmaya girmemelisiniz. Eğer size yöneltilen mülakat soruları ile ilgili bir şikayetiniz ortaya çıkmışsa, KOSGEB merkezine dilekçe yoluyla başvuru yapmanız gerekecektir. Bu çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

KOSGEB mülakatları sırasında hal ve hareketlerinizde dikkat etmeniz gereken konuları da bu şekilde özetleyebiliriz. Son olarak, verdiğiniz cevaplarda bir açık aranacağından dolayı çok dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Örnek verecek olursak; sektörünüz ile ilgili bir soru yöneltildiği zaman, henüz karar vermediğinizi ya da ileri bir tarihte sorunlar ile karşılaştığınızda araştırma yapacağınızı söylemek yerine, sektör hakkında tamamen bilgi sahibi olduğunuzu, araştırma yaptığınızı ve her soruna karşı mücadele edebileceğiniz ya da uygulayacağınız alternatif yollar olduğundan bahsetmeniz yeterli olacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?