Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Ev almak her bireyin hayali olsa da, gerçekleştirmek herkes için mümkün değildir. Çünkü, bir konut sahibi olabilmek için sadece isteğinizin olması yeterli olmayacaktır. Binlerce lira değerindeki konutu satın alabilmeniz için, gelir durumunuzun çok iyi olarak birikim yapmış olmanız, başka bir eviniz ya da arsanız varsa onu satarak, bu işlemden gelen parayla konut satın almanız gerekecektir. Eğer bu tür imkanlarınız yoksa da, doğrudan bankalara başvurarak, uzun vadeli bir konut kredisi çektikten sonra hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüz şartlarında bir değerlendirme yapacak olursa, hem faizsiz konut kredisi alabilmenizin mümkün olduğunu hem de tıpkı kiracıyken olduğu gibi, bir yandan kredi taksitlerinizi kira bedeli ile denk olacak şekilde öderken, bir yandan da ev sahibi olmanız mümkündür.

Faizsiz bir şekilde konut kredisi alınması, sizin de tahmin edeceğiniz gibi bankalardan alınabilecek bir işlem değildir. Bu işlem için, geçtiğimiz günlerde de gündeme gelen Emlak Konut GYO, GYODER ya da Emin Evim gibi gayrimenkul firmalarına başvuru yapılması gerekecektir. Emlak Konut GYO ve GYODER, ülkemizde ilk kez 20 yıl vadeli konut kredisi alınmasının önünü açmış firmalardan birisidir. Emin Evim ise, kişilerin aylık birikim yaparak havuzda toplanan paralar ile, kura usulü kişileri ev sahibi yapmaktadır. Bu tarz girişimlere her ne kadar ülkemizde pek itibar edilmese de, Emin Evim tarafından geliştirilen bu hizmetlerde, bu zamana kadar herhangi bir problem yaşandığı görülmemiştir.

Eğer faizsiz konut kredisi alarak ev sahibi olmak istiyorsanız, bankalar dışında bu tarz alternatifler bulunmaktadır. Ayrıca, il ve ilçe merkezlerinde bulunan müteahhitler aracılığı ile de bu şekilde faizsiz yani yalnızca konutun değeri üzerinden ev sahibi olabilirsiniz.

Zorlanmadan Nasıl Konut Sahibi Olunur?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz faizsiz imkanların yanı sıra, bankalar tarafından da oldukça uygun konut kredileri sunulduğunu belirtmeliyiz. Burada sunulan kredi paketlerine baktığımız zaman, genel olarak 120 ay gibi bir vade süresinin sunulduğunu görmekteyiz. Fakat, zaman zaman geliştirilen kampanyalar ile birlikte, vade sürelerinin 360 ay yani 30 yıla kadar uzatıldığı da görülmektedir. Burada 30 yıllık kampanya ile akıllarda kalan banka ise, Şekerbank’tır.

faizsiz konut kredisi

Şekerbank tarafından geliştirilen konut kredisi paketinde, vade süresi tamamen sizin seçiminize bırakılmıştır. Yani, isterseniz konut için gereken tutarları 10 yılda ödeyebilir isterseniz de 30 yıla kadar bu vade süresini uzataraki, tıpkı kira öder gibi kendi evinizde oturabilirsiniz. Şekerbank tarafından sunulan bu konut kredisi, şuan başvuruları kabul etmekte ve başvuru yapmak isteyenler de doğrudan Şekerbank şubelerine gitmelidir.

Kredi paketi hakkında detaylara baktığımızda, kişilerin başvuru işlemleri sırasında, gelir belgesi, nüfus cüzdanları ve satın almaya karar verdikleri konut ile ilgili tapu ve diğer resmi belgeleri alarak şubelere gitmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Şubelerde yapılacak incelemelerde, ekspertiz değeri göz önünde bulundurularak, toplam eksper değerinin %80’ine kadar konut kredisi desteği sağlanacaktır. Geriye kalan kısım için de sizin peşinat ödemeniz gerekecektir. Eğer hiçbir birikiminiz yoksa Şekerbank burada yine sizlere destek oluyor. Konut değerinin tamamına kredi alabilmeniz için, bankaya ek teminat göstermeniz yetecektir. Bunun için üzerinize kayıtlı olan başka bir evi ya da arsayı, bankaya ipotek ettirmeniz istenmektedir.

Şekerbank 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Şekerbank tarafından geliştirilen konut kredisi paketinde, 30 yıllık vade seçeneği için başvuru yapanlara, hem değişken taksitler hem de değişken faiz oranları ile hizmet sunulmaktadır. Bankanın size sunacağı konut kredisinde, ilk 10 yıl için %1,12’lik faiz oranı üzerinden hizmet sunulmaktadır. Sonraki yıllarda ise %1,19’luk faiz oranı ile konut kredisi sağlanacaktır. Bu kredi paketindeki oranlar ve diğer masraflar şu şekildedir.

  • Kredi Miktarı: 100 bin TL
  • Vade Süresi: 360 Ay (30 Yıl)
  • Yıllık Maliyet Oranı: %15,4648
  • Toplam Masraf: 1.210 TL
  • Faiz Oranı: %1,19

100 bin TL değerindeki kredi için oranlar ve masraflar yukarıdaki gibidir. Kredi başvurusu onaylanan kişiler, taksitlerini 1.207,07 TL ödeyerek başlayacaklar. İlk taksitler, sonraki yıllarda ödenecek taksitlere göre daha yüksek olacaktır. Bu durumu, bankanız ile görüşerek isterseniz tam tersi hale getirebilir isterseniz de aylık eşit taksitli olarak düzenleyebilirsiniz. Bankanın ek talep olmaması durumunda, önce faiz ödemeleri hızlı bir şekilde tahsil edilecek, sonrasında ise ana para tahsilatına başlanacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?