Ana Sayfa EKONOMİ 8 Aralık 2017

Jon Matonis: Euro Para Birimi Tarihe Gömülecek

Jon Matonis: Euro Para Birimi Tarihe Gömülecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye İnovasyon ve girişimcilik haftasında konuşan Bitcoin kurucu direktörü Jon Matonis, bomba etkisi yapacak açıklamalarda bulundu. Jon Matonis’e göre Bitcoin, yakın gelecekte dolar ve euro para birimlerinin değer kaybedeğini hatta euro para biriminin tarihe gömüleceği ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her sene Harbiye Kongre Merkezi’nde düzenlediği Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası dün başladı. Etkinliğin ikinci gününde konuşma yapan Jon Matonis, yakın zamanda dolar ve euro gibi para birimlerinin önemini kaybedeceğini ve euronun elli sene içerisinde ortadan kalkacağını iddia etti. Bitcoin Kurucu Direktörü olan Matonis, etkinlik kapsamında düzenlenen Bitcoin’in Taht Oyunları adlı panelde konuştu. Yaptığı konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın sanal para birimleri için sarf ettiği endişe dolu sözleri belirterek bunun aslında önemli bir avantaja çevrilebileceğini de belirtti.

Jon Matonis, merkez bankaları aracılığıyla sanal para birimlerine yönelik, varlıkları üzerinden rekabete girişilebileceğini ifade etti.  Konuşmasına, euro ve dolar üzerinden yaptığı eleştirilerle devam eden Matonis, yakın zaman içerisinde bu iki dövizin değerinin azalacağını öngörerek, elli senelik süreçte de euronun tamamen silineceğini belirtti. Tekelleşmenin de sanal para birimleri aracılığıyla ortadan kalkacağını söyleyen Jon Matonis, paranın bir illüzyon olduğunu ifade ederek, sanal para birimlerinin para basmak için herhangi bir kurala bağımlı kalmadığını da ekledi.

Daha öncede yapılan yanılgıların Bitcoin’de mevcut olmadığını aktaran Matonis, Bitcoin için kullanılan güvenlik sistemlerinin merkez bankalarının kullandıkları sistemlerden daha güvenliği olduğunu belirtti. Jon Matonis, Bitcoin’in güvenlik algoritmasına dair ipuçları da vererek süper güçlü on bin tane bilgisayarın birlikte yaptıkları işlemlerden daha güvenli bir ortamın oluşturulduğunu ifade etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?