Ana Sayfa EKONOMİ 8 Aralık 2017

Kripto Para Bitcoin Yatırım Aracı Olabilir mi?

Kripto Para Bitcoin Yatırım Aracı Olabilir mi?

Son günlerin trendi olan Sanal Para birimi Bitcoin’e ilgi gün geçtikçe artıyor. Parasını değerlendirmek isteyen yatırımcısını zengin ettiği haberlerine her gün bir yenisi eklenen Kripto Para Bitcoin altın, euro ve dolara rakip olabilecek mi?

Altın, Dolar ve Euro yatırımı yapan birçok vatandaş sağlam ama az kazanç elde etmektedir. Yüklü miktarda altın, dolar ve euro satın alsanız dahi oluşacak yükselişten en fazla 100 – 200 lira gibi bir para kazanabilmektesiniz. Fakat bitcoin’de durumlar oldukça değişik. Peki bitcoin yatırım yapmak mantıklı mı?

Bitcoin’deki çılgın hareketler piyasanın en çok dikkatini çeken konulardan biri. Ünlü ekonomistlerden birbiri ardına gelen ‘balon’ uyarılarına rağmen yatırımcıların ilgisi giderek artıyor.

Dün güne 14 bin seviyelerinden başlamasının ardından sırayla 15 bin ve 16 bin dolar seviyeleri aşan Bitcoin, gece yarısı 19 bin doların da üzerine çıktı. Bir gün içinde 5 bin dolar birden artan Bitcoin’in rekor seviyeden dönüşü de sert oldu.

Bitcoin 19 bin doları görmesinin hemen ardından sert bir düşüşle 15 bin dolara geriledi.

Sene başından bu yana yaşanan değer kazancına bakıldığında ise, bin dolardan başlayan yükseliş elinde Bitcoin tutanlara 15 kattan fazla para kazandırdı.

Bitcoin’deki yükselişin temelinde kripto para biriminin vadeli işlemler piyasasında işlem görmeye başlayacak olması yatıyor. Pazar akşamı itibariyle kripto para biriminin vadeli işlemlere başlaması bekleniyor.

Bitcoin saat 09.35 itibariyle 15 bin 770 dolardan el değiştiriyor. Son 24 saatteki değer artışı ise yüzde 14 olarak kaydedildi.

Şu anda bitcoin sanal para birimine yüklü miktarda girişler yapıldığı için çok sayıda kişi bitcoin yatırımı yapmayı planlamaktadır. Ancak bitcoin yatırımından elde edilecek olan kazanç net olarak hesaplanamadığı için insanlar çekinik kalmaktadır. Kredi Haberlerim ekibi olarak sizlere bitcoin yatırımı hakkında bilgiler vereceğiz. Bitcoin yatırım yapmak mantıklı mı? sorusunu yanıtlayacağız.

Bitcoin Kaç TL Oldu?

Bitcoin yatırım konusuna başlamadan öncelikle sizlere bitcoin’in kaç TL olduğu hakkında bilgi verelim. Şu anki verilere göre bitcoin’in 28.000 TL olduğu görülmektedir. (2 Kasım 2017) Öyle ki yine aynı gün içerisinde bitcoin 30.000 TL’yi dahi gördü ve henüz geçtiğimiz hafta bitcoin 20.000 – 22.000 civarlarında seyir etmekteydi ancak günlük birkaç bin liralık yükseliş ile bitcoin yatırımcısına çok ciddi kazanç elde ettirdi.

Bitcoin Yatırım Yapmak Kazanç Sağlar Mı?

Bitcoin yatırımı ile ciddi kazanç elde edebilirsiniz ancak ciddi iflas da edebilirsiniz. Bitcoin gerçek para birimi olan dolar, euro gibi yükselip azalmamaktadır. Yani bu para birimlerine yatırım yaptığınız da ufak bir düşmede hemen paranızı çekerek en az zarar ile paranızı kurtarabilirsiniz.

Fakat bitcoin’de durumlar tam tersidir. Öyle ki bitcoin örneğin saat: 10.00 surlarında 30.000 TL iken saat 10.01’de 29.000 TL olabilmektedir. Yani bitcoin anlık olarak çok ciddi düşüş ve çok ciddi yükseliş gösterebilmektedir. Yine bitcoin aynı oran ile saat 10.02’de 30.000 TL ve saat 10.03’de 31.000 TL olabiliyor.

Bitcoin piyasanın tüm verilerinden ve ülkelere göre kullanım oranlarına göre değerlenmekte ya da azalmaktadır. Geçmişten günümüzde değerlerine bakılırsa bitcoin bir zamanlar bedavayken şu anda 28.000 TL civarında seyir ediyor.

Bitcoin Zengin Eder Mi?

Bitcoin yatırımında eğer şanslıysanız bir gecede hayatınız değişebilir. Bir gecede içeride bulunan paranızın çok büyük bir bölümünü kaybedebileceğiniz gibi yine çok büyük meblağlar kazanabilirsiniz. Öyle ki şu anda çok sayıda kişi bitcoin’e ciddi yatırımlar gerçekleştirmekte ve günlük olarak birkaç bin TL’lik kazanç sağlamaktadır.

Bitcoin düzenli olarak yükselmeye devam ediyor ancak bir takılma da bitcoin yine çok düşük seviyelere vurabilir. Bu yüzden bitcoin’e yatırım yaparken oldukça dikkatli olun ve üzülecek tutarda para yatırmaktan mutlaka kaçının. Aksi takdirde bir gecede birkaç bin TL’lik kazanç sağlarım derken içerideki paranızın çok büyük bir bölümünü zarardan dolayı kaybedebilirsiniz. Bitcoin’in yine tüm piyasalardan etkilendiğini unutmayın ve analizlerini geçmişe yönelik detaylı bir şekilde yapın.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?