Ana Sayfa DÜNYA 12 Aralık 2017

İslam Ülkelerinden Helal Bitcoin Atağı

İslam Ülkelerinden Helal Bitcoin Atağı

Son günlerin trend yatırım aracı ve en çok kazandıran kripto para birimo Bitcoin İslam ülkelerininde son derece dikkatini çekmiş durumda fakat bazı islam ülkelerinin Bitcoin’in caiz olmadığı yönünde açıklamalar yapması sonucu Bahreyn merkez bankası tarafından hazırlanan İslami Helal bitcoin kısa zamanda piyasaya çıkması mümkün.

Piyasaları alt üst ettikten sonra dünya borsalarına girmeye başlayan Bitcoin hakkında, ‘caiz değil’ açıklaması yapan İslam ülkeleri, Bitcoin’e ‘İslamı ayar’ getirmeye hazırlanıyor.

Kripto paraların değerini arttırması ve Bitcoin’in yükselmeye devam ediyor. Bahreyn Merkez Bankası yöneticisi Halid Hamad, Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda daha yoğun bir şekilde kullanacağını belirtti. Yıkıcı bir ürün olacağını ve günümüzde kullanılan paranın geçeceğini belirten Hamad, bu paraya geçiş için projeler üzerinde çalışıldığını belirtti. Orta ve uzun vadede bitcoinin hayatımıza gireceğini belirten Hamad, bu durumun bir koşulunun olduğunuzda sözlerine ekledi.

Bütün ülkelerin bu kripto para birimini kabul etmesi ile birlikte kabul edilebilir olacağını belirtti. Gelecekte herkesin bitcoin ile alışveriş yapacağını ve ortak paranın bu olacağını ifade eden Hamad, kripto para birimi Bitcoin’in önemsenmesi gerektiğini ifade etti. Günümüzde kullanılan banka kartlarının ileride ortadan kalkacağını belirten Hamad, tüm her şeyi bitcoinler aracılığıyla halledeceğini belirtti. Hamad, operasyonel maliyetleri ve riskleri azaltmak adına ATM’lerden kişisel bilgiler girilerek işlemlerin yapılabileceğini belirtti.

Bitcoin Amerika piyasalarında CBOE’nin vadeli işlemler listesine almasıyla, geçtiğimiz hafta 14 bin dolar seviyesine düşüşünün ardından tekrar 17 bin dolar seviyelerine çıktı. Birçok finans merkezi ve ekonomist kripto para birimleri için uyarılarda bulunsa da aksine bazı ülkelerde bu para birimlerinin ciddiye alınması gerektiğini belirtiyor.

Dijital para birimi Bitcoin, bu yıl büyük bir yükseliş yaşamış ve tüm dünyada konuşulan bir para birimi olmuştu. Yatırımcılar paralarını bu yönde değerlendirmeye yönelirken, bir taraftan da önlem alınması gerektiğine dair açıklamalar yapılarak, yatırımcılara uyarılarda bulunuyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?