Ana Sayfa KOSGEB 10 Ağustos 2017

İhaleye Nasıl Girilir? Aranan Şartlar ve Detaylar Nedir

İhaleye Nasıl Girilir? Aranan Şartlar ve Detaylar Nedir

Günümüzde özel sektör ve kamu kurumları neredeyse her gün ihale ile pek çok işletmeyi devir etmektedir. Devir edilen işletmeler oldukça güzel kazanç elde ettiği için çok sayıda kişi ihaleye girmeyi düşünmektedir. Peki ihaleye nasıl girilir, aranan şartlar ve detaylar nedir.

Kredi Haberlerim ekibi olarak oldukça popüler olan ancak pek çok kişinin bilgisi dahi olmadığı ihaleler hakkında sizler için bilgi makalemizi hazırladık. Peki ihaleye nasıl girilir, kamu ihaleleri nasıl takip edilir, ihaleye nasıl hazırlanır, ihalede teklif nasıl verilir, kaybedilen ihaledeki teklifler kuruma mı devir edilir, herkes ihaleye katılabilir mi, ihaleye katılabilmek için aranan şartlar nedir gibi tüm sorularınızın cevabını bu makalemiz aracılığı ile bulabilirsiniz.

Adım 1: İhale Takibi

İlk olarak ihaleye katılmadan önce ihale takibi yapmanız gerekmektedir. İhale takibi yapmadan hangi ilde, hangi kurumun ne ihalesi açtığı hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Birde tüm ihaleleri takip etmenize gerek yoktur. Çünkü bugün açılan ihalelerin neredeyse tümünü sadece şirketler katılabilmektedir. Örneğin inşaat ihalesi ise kişinin inşaat firması olması, yemek işi ise kişinin yemek firmasının olması, turizm işi ise kişinin turizm firması olması gerekmektedir. Siz hangi kategoriye giren firma sahibiyseniz önce bunu belirleyin ve daha sonar ihaleleri takip ediniz.

Ek olarak tüm ihaleler firmalar için değildir yani şirketi olmadan bireysel kişilerinde katılabileceği ihaleler bulunabilir. Örneğin bakkal, kırtasiye, çay ocağı vb. gibi pek çok işletmeyi bireysel kişiler kazanmaktadır.

Peki şimdi gelelim ihale takibine ihaleler nasıl takipe dilir, kamu ihalesi nasıl takip edilir sorusune yanıt arıyorsanız ilan.gov.tr sitesini takip edebilirsiniz. Resmi kamu kurumları ihalelerinin içerisinde bulunan bir sitedir ve tüm ihaleler hakkında en ince ayrıntısına kadar buradan bilgileri alabilirsiniz.

Adım 2: Aranan Şartlar ve Ücret Detayları

Kamu ihalesini takip etmek için yukarıda belirtilen link aracılığı ile gerekli araştırmalarınızı yapabilirsiniz ancak özel sektör ihaleleri için firmalar ile teker teker görüşerek takip etmeniz gerekmektedir. İhale takibini yaptıktan sonra istenen şartlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin ihaleye katılım bedeli, dosya ve masraflar, kaç işçi çalıştırmanızın zorunlu kılındığı, firmaların mı bireysel kişilerin mi katıldığı, ihalenin ne zaman saat kaçta başlayacağı ve hangi usul ile teklif yapılacağı gibi detayları öğrenmeniz gerekmektedir.

Adım 3: İhaleye Teklif Sunmak

Şu anda kamu kurumlarının bazı ihaleleri açık bazıları ise kapalı zarf üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kamu kurumunun en çok kazanç elde edeceği teklif veren kişi ihaleyi kazanan kişi olarak belirlenir ancak beklenen ücretten daha az teklif geldiyse ihale ileri bir tarihe ertelenir. Kaybeden kişilerin vermiş olduğu teklifler tekrar kendilerine iade edilir.

İhaleyi kazanan kişilerin kazandıklarına dair onaylı belge ile kamu kurumuna müracaat etmesi gereken evrak ve detaylar hakkında bilgi sahibi olması, kendisine verilen süre zarfı içerisinde kazanmış olduğu işletmeyi aktif hale getirmesi ve çalıştırması gerekmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?