Ana Sayfa GÜNDEM 6 Aralık 2017

Hatay’da Fırtına Bir İlçeyi Yerle Bir Etti

Hatay’da Fırtına Bir İlçeyi Yerle Bir Etti

Hatay’da meydana gelen fırtına bir ilçeyi adeta yerle bir etti. Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, ahırlar yıkıldı.

Hatay’ın Akdeniz’e kıyısı olan Arsuz’da sabaha karşı meydana gelen fırtına ilçede büyük maddi hasara yol açtı. Özellikle en büyük zarar Nardüzü ve Karaağaç ilçelerinde meydana geldi. Oluşan fırtına nedeniyle ağaçlar kökünden söküldü, araçlar ters döndü, elektrik direkleri yerle bir oldu, ahırlar yıkıldı ve içerisindeki hayvanlar zarar gördü.

Fırtınanın elektrik direklerini devirmesi ve tellerin kopması nedeniyle ilçenin bazı bölümlerine elektrik verilemedi. Fırtınaya koskoca tır dahi dayanamazken ilçenin stadı da fırtınadan nasibini aldı.

Sabaha karşı fırtınaya şahit olan vatandaşlar korku dolu dakikalar yaşadıklarını söylediler. Fırtına nedeniyle evlerin dahi sallandığını söyleyen vatandaşlar, iş yerlerinde de maddi hasar oluştuğunu söyledi.

Yaşanan afetin yaralarını sarmak için belediyenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyleyen başkan Nazım Culha ise, “Ne denli büyük bir felaket atlattığımızı olay yerinde yaptığımız incelemeler neticesinde daha iyi anladık, çok sayıda tarla, tarım aracı ve vatandaşların özel araçları, evler, iş yerleri zarar görmüş. Fırtınanın bölgemizde oluşturduğu hasarın belirlenmesi ve afetin yaralarının sarılması için derhal çalışma başlattık. Kaymakamlığımızla koordineli çalışmak üzere belediyemizden de ilgili birimlerle bir hasar tespit ekibi oluşturmuş bulunmaktayız. Derhal hasar tespit çalışmalarını neticelendirip, fırtına dolasıyla zarara uğramış vatandaşlarımıza destek olmak adına çalışmalarımız hızla sürüyor. Neyse ki bu denli büyük bir afeti sadece maddi kayıpla atlattık. En büyük tesellimiz can kaybı yaşanmamış olmasıdır. İlçemizde böyle korkutucu bir afetin tekrar yaşanmamasını temenni ediyor ve tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Daire başkanlığından uzmanlar Doğu Akdeniz bölgesi için tehlikenin sürdüğünü, vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması gerektiğini vurguladı.

Ahırı zarar gören bir vatandaş ise dehşet dolu anları şöyle ifade etti;” Sabaha karşı büyük bir gürültüyle uyandık. Fırtına ahırlarımızı yerle bir etti. Bazı hayvanlarımız telef olurken, bazıları ise yaralandı. Ayağı ve boynuzu kırılan hayvanlarım var. Zararımız maddi olarak yetmiş bin civarında. Fırtına sonrası elektrikler de gitti korku dolu anlar yaşadık. Elektrik telleri kopmuş. Halen elektriğimiz yok. Bu mağdur.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?