Ana Sayfa GÜNDEM 6 Aralık 2017

Kırılmaz Ekran Ürünlerine Bakanlık Denetimi

Kırılmaz Ekran Ürünlerine Bakanlık Denetimi

Kırılmaz ekran ismiyle piyasada satılan elektronik cihazlara koruma ürünü tüketiciyi mağdur durumuna düşürdü. Mağdur olan tüketicinin feryadını bakanlık yetkililileri ses vererek kırılmaz ekran isimli ürünlere denetim başlattığını duyurdu.

Cep telefon üreticileri her ne kadar ürettikleri ürünlerin dayanıklı olamsından bahsetse de malesef ekranlarda kırılmalar sıkça yaşanıyor. Tüketiciler ise buna karşı üretilen kırılmaz ekran adı altında satılan ürünlere yönelmeyi tercih ediyor. ‘Kırılmaz’ diye satılan bu ürünlerinde bir çok kullanıcı tarafından şikayet gelmesi üzerine, Tüketici Genel Müdürlüğü Ankara’da detaylı bir denetim başlattı.

Piyasada sayıları gittikçe artan kırılmaz camlar, tüketicilerden şikayet almaya devam ediyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne yapılan şikayetler artmaya başladı. Fiyatları 10 lira ile 100 lira arasında değişen bu ürünler ‘kırılmaz’ denmesine rağmen tüketiciyi zor durumdaa bırakıyor.

Kırılan ekranları ve kırılmaz camları değiştirmek isteyen kişiler ekranlar için yüksek fiyatlar vermek durumunda kalıyor. Tüketicilerin şikayetleri üzerine harekete geçen Gümrük Bakanlığı’nın Ankara’da başlattığı denetim ve baskınlarda ele geçirilen ürünlerde numuneler alınarak test laboratuvarlarına gönderildi. İlk olarak başkentte başlanan denetimelerin bakanlık tarafından tüm Türkiye’de yapılacağı belirtildi. Test sonuçlarına göre çıkacak veriler ışığında ürünlerin toplatılmasına karar verilecek.

Bakanlık tüketiciyi uyararak cep telefonlarının ekranlarını kaplatmak isteyenlerin, telefonlarını kayıt altına aldıkları yerden korumasının yapılması gerektiğini belirtti. Vatandaşların cep telefonlarını kaplattıkları halde kırılması durumunda, fatura ve fişleriyle Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurarak zararlarının karşılanacağını belirten TÜDEF Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, tüketicinin mağdur olmamasını istediklerini belirtti.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?