Ana Sayfa EKONOMİ 10 Aralık 2017

Hamsi Fiyatı 4 Kat Artarak Kilosu 20 Lira Oldu

Hamsi Fiyatı 4 Kat Artarak Kilosu 20 Lira Oldu

Karadeniz hamsisi bundan 2 hafta önce Ordu ilimizde kilosu 5 liradan satılırken fiyatı 4 kat artarak şuanda kilosu 20 liradan satılıyor. Fiyat artışının sebebi Balıkçılar Kooperatif Başkanı Ünal Karadeniz’e göre Karadeniz’de artık hamsinin yok denecek kadar azalması ve ava çıkan balıkçıların elinin boş dönmesinden kaynaklandığını açıkladı.

Balıkçıların Hamsi avındaki düşüdün mevsim normallerinin üzerinde seyereden sıcaklıklardan dolayı balıkların  Rusya, Gürcistan ve Abhazya bölgesine akın ettiğini bu sebepten dolayı Karadeniz’in Türkiye bölgesinde neredeyse hamsi avının durma noktasına geldiğini dile getirdiler.

Kooperatif Başkanı Ünal Karadeniz, bir anda hamsi balıklarının kaybolduğunu ve tüm balıkçılar olarak bu durumu şaşkınlıkla izlediklerini söyledi.

BALIK HALİNDE HAMSİNİN KASASI 150 – 200 LİRA

Hamsi Avına çıkan teknelerin geri çok az balık ile döndüklerini ifade eden Ünal Karadeniz bu durumunda balık halinde 1 kasa hamsinin 150-200 liraları satıldığını belirtti. İnce hamsinin kasası ortalama 150, iri hamsinin ise 200 lira. Durum böyle olunca tezgahtaki hamsinin de fiyatı katlanıyor.” diye konuştu.

BALIKÇI TEZGAHLARINDA HAMSİNİN KİLOSU 20 LİRA

Tezgahlarda hamsinin kilosu 20 lira olduğunu vatandaşın bu durumdan şikayet ettiğini belirten Ünal Karadeniz en kısa sürede bölgelerinde hamsi avının yeniden artmasını dilediğini belirterek ucuz hamsiyi vatandaşa satmak istediklerini söyledi.

Hamsi avının azalmasıyla balıkçı tezgahlarında daha çok istavrit ve mezgit satışının arttığını belirtti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?