Ana Sayfa GÜNDEM 11 Aralık 2017

Halkbank Beklenti Üstünde Büyüme Açıkladı

Halkbank Beklenti Üstünde Büyüme Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen Halk Bankası eski genel müdürü ve iş adamı Reza Zarrab davası ile Ülkemize yönelik yapılan algı operasyonları devam ediyor. Halkbank yılın 3. çeyreğinde ekonomik verilerini açıklaması sonucu bankaya yönelik algı operasyonlarının bir ile yaramadığı görülmektedir. Halkbank, beklentilerin üzerinde büyüme verilerini sunarak algı operasyonlarını bozdu.

Aktif büyüklüğünde Halkbank beşinci sıraya yerleşti. Yurt içinde açıklanan üçüncü çeyrek verilerinin ardından açıklamalar geldi. Üçüncü çeyrekte büyüme verisi beklentileri beklenenin üzerinde %11,1’de gerçekleşti. Cari işlemler açığı ise beklentilerin altında 3,83 milyar dolar oldu. Bu açıklamaların ardından 109.252,15 puana kadar çıkan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında dengelendi. Bankacılık endeksi ise %1,64 değer kazandı.

Geçen haftanın başından itibaren yükselişinde hız kesmeyen banka Halkbank, hisselerini dün %7.3 yükseltti ve hisse değeri 10,65 kiraya kadar çıktı.

Borsada endeksin %6,9 yükseldiği 28 Kasım tarihinden bu yana, Halk Bankası hisselerinde de artış meydana geldi ve %23 prim yaptı.

Yabancı İlgili Büyük!

Halkbank hisselerine olan ilgi de gelişmelerle beraber arttı. Piyasa değeri 10.8 milyar liradan, 13.3 milyar liraya çıktı. Reza Zarrab üzerinden yürütülen algı operasyonunda da, Zarrab’ın ceza almamak için yalan ifade vermesinin ortaya çıkmasının ardından kumpas davası resmen çöktü. Yabancı yatırımcıların ilgisi de büyük oranda Halk Bank hisseleri üzerinde toplandı.

Banka hisselerinde birçok yabancı aracı kurumların alımlarında da yükselme gerçekleşti. Son gelişmelere rağmen büyümesini sürdüren ve olaydan etkilenmeyen Halk Bank yabancı yatırımcıların yeni gözdesi oldu.

Açıklanan verilere göre bankanın hala ekonomik gücünü yitirmemesi, ayrıca her şeye rağmen büyümesini gerçekleştirmesi yabancı yatırımcıların oldukça dikkatini çekti. Yabancı yatırımcıların bu ilgili bankanın hisselerinin fiyatlarını da artırdı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?