Esnaf Kefalete Nasıl Üye Olabilirim?   

Esnaf Kefalete Nasıl Üye Olabilirim?  

Esnaf kefalet odaları ülkemizde uzun yıllardır faaliyet gösteren ve esnaflarımıza başta uygun krediler olmak üzere daha birçok...

Esnaf kefalet odaları ülkemizde uzun yıllardır faaliyet gösteren ve esnaflarımıza başta uygun krediler olmak üzere daha birçok konuda yardımcı olmak için kurulmuş kooperatiflerdir. Ülkemizde her ilde bulunup birkaç ilçe dışında hemen tüm ülkede örgütlenmiş bir esnaf yardım yapılanmasıdır. Yeni esnaf olmuş kişiler bu kooperatife nasıl üye olabilirim şeklinde sorular sormakta, biz de bugünkü makalemizi bu konuya ayırarak, esnaf kefalete nasıl üye olabilirim? Sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Bu yazımızda;

  • Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine nasıl üye olunur?
  • Kefalet Kooperatifi üyelik şartları ve gerekli belgeler nelerdir?
  • Esnaf Kefalet Üyeliğinden Nasıl Çıkılır?

sorularının yanıtlarını bulacağız. Esnaf kefalet kredi kooperatifi üyelik süreci ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. İşte tüm ayrıntılar…

Esnaf Kefalet Üyelik Süreci Nasıl Olur?

Eğer iş yerinizi yeni açtıysanız 30 gün içinde esnaf kefalete üyelik sürecinizi başlatabilirsiniz. Bunun için bazı şartları taşımanız yeterli olacaktır. Bu kooperatife üye olmadan, esnaf kefaletin sağlamış olduğu ayrıcalıklardan yararlanmanız mümkün değildir. Esnaf olsanız bile üye olmadığınız için bu türden devlet desteklemelerinden yararlanamazsınız.

Esnaf olarak dükkanını açan kişiler ruhsat aldıktan sonra en fazla 30 gün içinde bağlı olduğu TESKOMP şubesine giderek üyelik başvurusu yapması gerekmektedir. Bunu yapmazsa ve tespit edilirse, kefalet odası tarafından kişinin bağlı olduğu belediyeye haber verilerek esnafın ruhsatı iptal ettirilir. Bu durumun ortaya çıkmaması için kişilerin 30 gün süresine dikkat etmesi gerekmektedir.

Esnaf Kefalete Üye Olanlara  Faiz İndirimli Kredi Verilir!

Esnaf kefalet odaları talep eden üyelerine çok uygun faiz oranları ile kredi imkanı tanımakta ve bununla ilgili olarak da Halk Bankası ile çalışmasını sürdürmektedir. Siz bir vatandaş olarak günümüzde bankaya gidip bir kredi başvurusunda bulunursanız, size ortalama %1-%1,5 civarında kredi faizi çıkarılacaktır. Ama esnaf kefaletler üyelerine yapılan anlaşma gereği ve bakanlar kurulu kararıyla % 0,4-%0,5 arasında değişen kredi faiz imkanı tanımaktadır.

Bu kadar büyük faiz farkı olan bir imkandan yararlanmanız için sadece esnaf kefalete üye olmanız yeterli olacaktır.

Esnaf Kefalete Üyelik Şartları

Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için aranan şartlar :

  • ·         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • ·         Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanununa göre, fiil ehliyetine sahip olmak. Yani akli dengesi yerinde olmak ve 18 yaşını doldurmak
  • ·         Vergi mükellefi olmak
  • ·         Türkiye Odalar ve Borsalar birliğine ait diğer başka bir odaya kayıtlı olmamak

Yukarıda belirtilen şartlar üyelik için aranılan genel şartlar olup, ayrıca üyelik için bazı belgeler istenmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Esnaf Kefalete Üye Olmak İçin Gerekli Belgeler

·         Vergi levhasının aslı ve fotokopisi

·         Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi

·         İşletmeye ait araçların ruhsat fotokopisi

·         Vergi levhasının fotokopisi

Yukarıdaki belgeleri hazırlayan kişiler, sicil memurluğu bünyesinde bulunan veznelere toplam 555 TL harç bedeli yatıracaklardır. Bu harç bedelini yatıranlar 1 yıl boyunca aidat ödemeyeceklerdir.

Esnaf Kefalet Odasından Üyelik Sildirme Nasıl Yapılır?

Esnaf kefalet odasından üyeliğini sildirmek isteyenler, bunun için dükkanını fiilen kapattıktan sonra  bağlı olduğu odaya dilekçe ile başvuru yaparak üyeliğini sildirebilir. Bunun dışında ayrıca, bulunduğu bölge dışına dükkanını taşıyan ya da 6 ay boyuca vergi bildirimi yapmayan kişilerin de kendiliğinden oda kayıtları silinir. Odaya tekrar kayıt olmak isteyenler vergi borçlarını ödemesi gerekecektir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?