Ana Sayfa KREDİ 8 Aralık 2017

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

En uygun ihtiyaç kredisi bulmak için bir rehber hazırladık. Kredi türleri içinde en çok kullanılan kredi olan ihtiyaç kredisi bankaların en fazla ürün gamı olan kredidir.

Bu yüzden en uygun krediyi bulmak bir hayli zorlaşabilmektedir. Bir ihtiyaç kredisinin sizin için uygun olması birçok kritere bağlıdır. Özellikle faiz oranının yanında alınan masraflar kredinin toplam yıllık maliyetini etkilemektedir.

Yıllık maliyet oranı BDDK tarafından yapılan düzenlemelerle bankalara kredi ürünleri çıkardığında açıklanması zorunlu hale getirilmiştir. Bu oran kredi kullanacak kişilerin yanlış yönlendirilmesini engelleyerek doğru bir değerlendirme unsuru olmasıyla ön plandadır.

Elinizde ihtiyaç kredisi faiz oranları varsa kullanmak istediğiniz kredi tutarı ve vade ile yıllık maliyet oranı hesaplama yapabilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bir kredinin sizin için uygun olması için birçok kriter vardır. Aslında kredilerin uygunluk dereceleri kişiden kişiye değişmektedir.

Örneğin aynı özelliklerde bir kredi A kişisi için en uygunken B kişisi için uygun olmayabilir. Peki bu nasıl olabilir?

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredileri genellikle öngörülemeyen finansman açıkları ortaya çıktığında başvurulan bir kredidir. Bu doğrultuda kredi onay sürecinin hızlı tamamlanması kredi maliyetinin önüne geçebilir. Bu durumda sizin daha önce çalıştığınız bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak daha akıllıca olabilir.

Kredi başvuru süreci ve talep edilen belgeler dahi bir tercih sebebi olabilir. Sizi en az uğraştıracak banka sizin için en uygun krediyi sunabilir, bu yüzden önceliklerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

Finansman ihtiyacınız acil değilse durum daha fazla karmaşıklaşır. Çünkü değerlendirmeniz gereken birçok unsur devreye girer. Peki bunlar nelerdir?

Öncelikle bankaların en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranlarını incelemeye başlamalısınız. Burada bankaların faiz oranları ile birlikte yıllık maliyet oranlarını karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Kredi özelliklerini detaylıca inceleyin, çünkü bankalar özel faiz oranlarını belli koşulları sağlayan kişilere verebilmektedir.

Kredi kullanmak için vaktiniz varsa, bankaların ihtiyaç kredisi kampanyalarını takip etmenizi tavsiye ederiz. Bankalar belli dönemlerde kampanya düzenleyerek kredi hedeflerindeki açıkları kapamaya çalışırlar. Bu yüzden kampanyalar çok uygun kredi koşullarına sahip olabilir. Örneğin birçok bankanın sonbahar ihtiyaç kredisi kampanyası vardır.

Bir diğer önemli unsursa ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullardır. Bankaların kredi faiz oranları aslında Merkez Bankası’nın para politikaları ışığında şekillenir. Bankalar kredi faiz oranlarını merkez bankasına göre belirler.

Merkez Bankası ise ülkedeki birçok ekonomik verilere göre bu faiz oranlarını belirler. Biraz da olsa ekonomi bilginiz varsa kredi faiz oranlarını kolayca öngörebilirsiniz. Ekonomi bilginiz olmasa dahi gazete ve medyada bulunan açıklamalar ışığında faiz oranlarının durumuna karar verebilirsiniz.

Nasıl bir kredi aradığınıza karar verdiyseniz her bankanın kredi faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplama yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

En uygun ihtiyaç kredisini etkileyen en önemli unsur kredi kullanırken ödemeniz gereken masraflardır. Genellikle tüm bankaların ihtiyaç kredisi ürünleri için uyguladığı masraflar aşağıda sıralanmıştır. Kredi kullanmadan önce bu masraf tutarlarını öğrenmenizde fayda vardır.

Kredi tahsis ücreti: dosya masrafı olarak bilinen kredi kullanımı sırasında alınan bir ücrettir. Genellikle kredi tutarının binde beşi olarak tahsil edilmektedir. 1.000 TL tutarında kredi kullanıyorsanız 5 TL dosya masrafı ödemeniz gerekir.

KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu): Kredi için ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanan bir nevi vergidir. Banka tarafından tahsil edilerek hazineye aktarılır. Geçerli KKDF oranı %15’tir. KKDF nedir nasıl hesaplanır hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

BSMV (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi): Yine kredi faiz tutarı üzerinden hesaplanarak maliyeye aktarılan bir vergidir. Geçerli BSMV oranı %5’tir.

Hayat Sigortası: Bankaların kredi müşterisinin hayati tehlikesi durumunda kredi borcunu garanti altına almak için kullandığı bir uygulamadır. Genellikle her banka tarafından talep edilen hayat sigortası, bazı krediler için uygulanmamaktadır. Bu yüzden özelliklerini incelerken buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca bankadan bankaya hayat sigortası tutarı değişebilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?