Ana Sayfa EMLAK 2 Aralık 2017

Emekli Vatandaş Emlak Vergisi Ödemesini Geri Alacak

Emekli Vatandaş Emlak Vergisi Ödemesini Geri Alacak

Türkiye’de maaşı yatan 12 milyon civarındaki emekli vatandaşa yasalar tarafınca bazı ayrıcalıklar getirildi. En oldukca hassasiyetin vergi mevzusunda uygulanmasıyla, emeklilerin muaf olduğu bazı vergiler bulunuyor. Emlak vergisinden emekli vatandaşlar belirlenmiş seviyede evlerinin olması ve maaşından başka yan geliri olmaması koşuluyla muafiyetten faydalanabilecek. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin almış olduğu maaştan başka geliri bulunmuyorsa, brüt 200 metrekareyi geçmeyen 1 konut için vergi ödemesi yapmıyor. Emekli olduktan sonrasında başka bir işte çalışıp gelir elde eden emeklilerse vergi ödemekle yükümlü. Bankadaki mevduat hesabıyla kazanç elde eden emekliler ise vergi muafiyetinden faydalanabiliyor. Eşinin ölümünden kaynaklı ölüm aylığı alan emekliler, emekli maaşından başka geliri olmasına rağmen emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Emeklilerin belediyeye giderek konutlarıyla ilgili talepte bulunması ve emekli olduklarını belirtmeleri gerekiyor. Bildirmeleri sonucu belediyeler emeklilerin emlak vergilerini sıfıra indiriyor. Eskiden emlak vergisi ödeyen emekli vatandaşlar belirtilen koşullara uygunsa bağlı oldukları belediyelere dilekçe ile müracaat yaparak 5 yıl öncesine kadar ödedikleri parayı geri alabilir.

Yasa şartıyla emeklilerin maaşlarına haciz konulmuyor ve kesinti yapılmıyor. Bazı istisnalar bulunmakta. Bu istisnalar ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alacaklarının olması ve nafaka. Bu ikisi haricinde emekli vatandaşın izni olmaksızın hiçbir alacak sebebiyle maaşa haciz getirilemiyor. Kredi kartı kullanan bir emekli için banka, emeklinin izni olmaksızın haciz koyamıyor.

İcra Takibi Varsa İcra Dairesine Emekli Olunduğu Bildirilmeli

Kredi alırken yada kredi kartı anlaşması yapılırken imzalanan sözleşmelerin dikkatlice okunması gerekiyor. Maaşa haciz konulmasıyla ilgili bir madde bulunuyorsa bankayla görüşmekte yarar var. İcra daireleri emeklinin yazılı izni olmadığı sürece haciz taleplerini reddediyor. İcra takip edeni başlarsa icra dairesine gidilerek emekli olunduğu belirtilmeli, icra takip durdurulacaktır.

Bir önceki haberimiz olan Ev Halkının Borç Tutarı 18 Bin Liraya Ulaştı başlıklı haberimizde konut kredisi ve TOKİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?