Ana Sayfa KOSGEB 4 Ekim 2017

Devlet Tarafından Sağlanan Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Devlet Tarafından Sağlanan Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, ülke ekonomisine hatta dünya ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Bulunulan bölgede istihtamın sağlanması, bölgenin geliştirilmesi, ekonomik ve sosyal kalkınmanın gerçekleşmesi için fayda sağlayacak işletmelerdir. Ancak şehirlerin büyümesi ve insanların daha büyük alışveriş merkezlerine gitmesi küçük esnaf açısından sıkıntıya yol açmıştır. Devlette küçük esnafın ayakta kalabilmesi için bir takım politikalar belirlemiştir. Amacı küçük esnafı var edip hem bölgesel imar çalışmalarına yardımcı olmak hem de bulunulan bölgeni kurak bir arazi olmasınin yani işlevini yitirmiş bir bölge olmasının önüne geçmektir. Devlet bunun için küçük esnafın kendini geliştirmesi ve büyümesi için Kobi ve Esnaf Kredisi olanağını esnaflara sunmuştur. Bu kredi sayesinde nakit sıkıntısı yaşayan dükkan gerekli yerlere müraacat ettikten sonra hakkında açılmış her hangi bir olumsuz tutanak yoksa Kobi ve Esnaf Kredisini alabilecektir.

Kobi ve Esnaf kredisi nedir?  Küçük ve orta düzeydeki esnafların .işletmelerini yürütebilmesi ve geliştirebilmesi için belirli bankalar tarafından düşük faizli verilen kredidir.

Kobi ve esnaf kredilerini işletme sahiplerinin muhesebecileri vasıtasıyla  mali verilerini toplayarak belirli bankalara iletip müraacat etmesi ile başvurulur.

Dış ve iç nedenlerden dolayı küçük ve orta düzeyli esnaflar bu siyasi çalkantılardan etkilenmiştir. Bunlara gerek devlet gerekse devletle anlaşmalı özel kurum ve kuruluşlar esnafların işyerlerini işletmeleri, kendilerini geliştirilmelerini hedeflemek amaçlı yardımlarda bulunmuşlardır.

Küçük esnafsanız ve iş yerinizi büyültmek için finansman arayışına girmişseniz, sizden istenenleri bilmeli ve sizden istenen gerekli evraklar toplamalısınız. Bireysel kredilere göre kapsamı daha geniş olan işletme kredileri için daha fazla evrak gerekmektedir. işlerinizin daha hızlı ilerlemesi ve işinizin daha kısa sürede bitmesi için istenen belgeleri erkenden toplayıp bu krediye başvurmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Bu krediyi almanın belirli şartları vardır. Hem işletmenin geçmiş kredi notuna hem de bireysel kredi notuna bakılmaktadır. Sistem daha önceki ödenmiş ve ödemesi yapılmamış borçlara aynı zamanda gelir-gider dengesine bakıyor. Kredi notuna bakarken bir önceki kredi notu yazımızda bahsettiğimiz gibi findeks raporuna bakıyor. Findeks, sizin bu zamana kadar kredi kartında yapmış olduğunuz uygulamaları ve aldığınız kredi puanını gösteriyor ve buna göre size Kobi ve Esnaf Kredisi veriliyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?