Ana Sayfa DÜNYA 12 Aralık 2017

Boru Hattında Meydana Gelen Çatlak Fiyatı Yükseltti

Boru Hattında Meydana Gelen Çatlak Fiyatı Yükseltti

İngiltere’nin en önemli petrol boru hatlarından birisi olan Forties Boru Hattında meydana gelen çatlaktan dolayı kapatılacağı yönündeki haberler Brent Petrol varil fiyatı 65,65 dolara ulaştırdı.

Brent petrolün varil fiyatı dün 63,31 dolardan işlem görürken piyasaların kapanmasına yakın en yüksek 64,91 dolar rakamına ulaşırken, bugün itibariyle 64,65 dolardan işlem gördü. Bugün brent petrol fiyatı sabah saatlerinde yüzde 1,36 artış göstererek 65,53 dolardan piyasalarda işlem gördü.

Brent petrolün artış gösterdiği saatlerde Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise 58,42 dolardan işlem gördü. Uzman kişilerin artan fiyatla ilgili yaptığı açıklamalar ise, dün İngiltere’nin Kuzey Denizi’nde bulunan, günde 450 bin varil petrol taşıma kapasitesine sahip olan Forties Petrol Boru Hattı’nda meydana gelen küçük çatlak. Boru hattındaki çatlaktan dolayı kapatılan hat, petrol fiyatlarının artmasına sebep olmuş ve son 3 yılın en yüksek varil fiyatı rakamına ulaşıldığı belirtildi.

Boru hattında oluşan çatlağın tamir ve bakım işlemlerinin birkaç hafta daha süreceği belirtildi. Bu bilginin ardından Brent petrolün varil fiyatının bakım işlemlerinin sona ereceği güne kadar yükseleceği uzmanlar tarafında belirtildi.

Dünyanın en büyük petrol taşıma kapasitesine sahip olan boru hattı, Forties Petrol Boru Hattı’nda oluşan bu çatlak, Brent petrolün fiyatında ani bir yükseliş yaşamasına sebep oldu. Geçtiğimiz ay Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün petrol üretiminde kısma kararını uzatmasıyla birlikte fiyatlar üzerinde yaşanan artışın bir payının olduğu belirtiliyor. Brent petrol fiyatında teknik açıdan 65,74 ila 66,06 dolar arasının direnç, 65,18 ila 65,46 dolar arasının ise destek bölgesi olduğu belirtildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?