Ana Sayfa EKONOMİ 12 Ağustos 2017

Böcek İlaçlı Yumurta Skandalı Giderek Büyüyor!

Böcek İlaçlı Yumurta Skandalı Giderek Büyüyor!

Almanya, Hollanda, Belçika, Danimarka gibi ülkeler başta olmak üzere Avrupa’nın büyük bir kesiminde böcek ilaçlı yumurta krizi yaşanıyor.

Köpek ve kedilerin bitlerine çare olması amacıyla kullanılan ve insanların etini, sütünü, yumurtasını tükettiği hayvanlarda kullanımı yasak olan “fipronil” adlı madde Avrupa ülkelerinde büyük skandala yol açtı. Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka gibi büyük Avrupa ülkelerinde yaşanan bu kriz ile ilgili Türkiye’deki sektör temsilcileri de açıklamalar yaptı.  Temsilcilerin açıklamalarına göre adı skandala karışan Avrupa ülkelerinde yumurta sektöründe faaliyet gösteren pek çok çiftliğin kapanması sebebiyle Avrupa’da bu sektörde gerileme yaşanabilir. Bu durumun Türkiye açısından büyük bir ihracat kapısının açılmasına vesile olacağı da söylenenler arasında yer alıyor.

Kısa ası YUM – BİR olan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Türkiye’den Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere bazı mevzuatlar gereğince henüz direk ihracatının olmadığını, ancak Avrupa’daki ülkelerde yaşanan böcekli yumurta skandalından sonra ülkemiz için yeni ve büyük bir ihracat kapısının açılabileceğini, Türkiye’nin AB ülkelerine yumurta ihracatının olmadığını, ancak Avrupa’da kapanan çiftlikler sebebiyle sektörün Avrupa genelinde zor dönemler geçireceğini, yumurta ihracatının giderilmesi için Türkiye’den talepte bulunulabileceğini, bunun da kendileri için çok önemli bir gelişme anlamına geleceğini söyledi.

Hasan Konya açıklamasına Türkiye’den Avrupa ülkelerine yumurta ihracatı yapılması durumunda ülkemizdeki yumurta fiyatlarının az da olsa artabileceğini, yumurta üreticileri olarak kendilerinin de ihracatın artması sebebiyle fiyat artışına gitme ihtimallerinin olduğunu, bu durumun geçici olacağını ve kısa sürede fiyatların normale döneceğini de söyleyerek devam etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?