Ana Sayfa KREDİ KARTI 12 Ağustos 2017

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Son 1 Hafta!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Son 1 Hafta!

BDDK tarafından yapılan banka kartları ve kredi kartları ile ilgili getirilen onay şartı için son gün 17 Ağustos 2017…

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre kredi kartı ve banka kartı kullanımlarında şartlar yeniden belirlendi. Bundan böyle internet yoluyla yapılan alışverişlerde tüketiciden onay alma şartı aranacak. Onayı 17 Ağustos’a kadar verilmeyen kartlar online alışverişe kapatılacak.

BDDK tarafından getirilen bu şart ile bankalara gereken alt yapıları kurmaları için 6 aylık geçiş süresi tanınmıştı. Kurum tarafından verilen bu süre 17 Ağustos 2017 tarihinde doluyor. Türkiye’de kullanımda olan bütün banka kartlarının ve kredi kartlarının o tarihe kadar onaylatılma zorunluluğu var.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada bu yeni düzenleme ile finansal tüketicilerin korunmasının amaçlandığı, kredi kartını ya da banka kartını internet alışverişlerinde kullanmak istemeyen kart sahiplerinin bundan böyle kartlarını sanal alışverişe açma ve kapama haklarının bulunacağı, bu kararın atıca kart sahibinin onayı olmadan alışveriş yapılmasının da önüne geçeceği, kartlarını internet alışverişlerinde kullanmak isteyen ya da istemeyen kişilerin 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra da bankalarına ulaşarak istedikleri şekilde açıp kapatabilecekleri, müşterilerin bu taleplerini banklara SMS, Müşteri Hizmetleri, mobil bankacılık ve şubelere gitmek şeklinde iletebilecekleri, daha önceden kartları üzerinde otomatik ödeme talimatı olan kart sahiplerinin kartlarını internet alışverişine açtırmaları gerektiği, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına biran önce bankalara belirtilen yollardan ulaşılarak bu durumun halledilmesi gerektiği gibi noktalar ile ilgili açıklamalara yer verildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?