Ana Sayfa EKONOMİ 9 Aralık 2017

Bitcoin Endonezya Ülkesinde Yasaklandı

Bitcoin Endonezya Ülkesinde Yasaklandı

Ülkelerin Sanal Para Bitcoin yasağı hızla devam ediyorum. Son günlerin en çok kazandıran yatırım aracı Bitcoin’in hızlı yükselişi ülkeleri korkutuyor. Çin ve Güney Kore ülkeleri Digital Para Bitcoin’i aylar öncesinde yasaklamıştı bugün gelen bir habere göre Endonezya ülkesi Bitcoin’i ülkesinde yasakladı.

Kripto para Bitcoin ve diğer sanal paraların hızlı yükselişine karşı ülkelerden yasaklar gelmeye devam ediyor. Endonezya ülkesi bugün yasaklama kararı aldı. Kripto paralar her geçen gün değer kazanmaya devam ederken, bazı ülkeler bu yatırımların hızlı yükselişine karşı ülkelerinde yatırım yapılmasının önüne geçmek adına yasaklama kararı almaya başladı.

Yatırımcıların son dönemde en sık kullandığı bitcoin ve türevlerinin değeri son olarak 19 bin dolar seviyesine ulaşarak kendi rekorunu kırmıştı. 2017 yılının ilk gününden bu zamana kadar geçen sürede bitcoin değerini katlarken ekonomistlerin ve finans merkezlerinin yaptığı açıklamalarda, yatırımını yapan kişilere uyarılarda bulunuldu. Daha önce Çin ve Güney Kore Bitcoin’e yasak getirerek ülke çapında kullanımını durdurmuştu. Çin’in yasak getirmesinin ardından Bitcoin piyasasında ani bir düşüş yaşanmış daha sonra toparlanmıştı. Son olarak bu ülkeler arasında Endonezya da katıldı.

Endonezya Merkez Bankası, dijital para transferlerine yasak getirdiğini açıkladı. Bitcoin ve diğer kripto paralara ülke genelinde yasak getiren Endonezya Merkez Bankası yetkililerinden Onny Widjanarko, yeni bir yasal düzenleme yapılarak dijital paralara yasak getirildiğini belirtti. Çin, Güney Kore, Endonezya’nın dijital paralara engel getirmesinin yanı sıra, bitcoin alımı yapılan birçok platformun dünya çapında yayıldığını düşünecek olursak, kısa sürede diğer ülkelerin değerini arttıran kripto paralar için karar alması mümkün görünüyor.

Ülkelerin arka arkaya yasaklamalar getirmesi ile birçok kullanıcının elinde bulunan bitcoin çöpe giderken, karar açıklanmadan önce düşük fiyattan satışa konulan bitcoinler piyasaları anlık düşürdü.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?