Ana Sayfa EMLAK 30 Kasım 2017

Bingöl’de Çarpık Kentleşme Rant Sağlıyor

Bingöl’de Çarpık Kentleşme Rant Sağlıyor

Son zamanlarda gündeme gelen, kent bayındır planı, kentsel dönüşüm mevzularında açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl temsilcisi Ahmet Erdem,  imarda bazı plan tadilatları olduğu e bununla birilerine rant sağladığını belirtti.

İLKHA’ya konuşan Erdem, kent bayındır planı, kentsel dönüşüm alanlarının insana sıhhatli ve kolay bir yaşam sunması icap ettiğini altını çizdi.

Erdem, ‘Kent denildiğinde insanoğlunun aklına ilk olarak; konut, eğitim, sıhhat, spor, toplumsal alanlar, ticaret-alışveriş alanları, yaya-bisiklet-araç yolları, yeşil alanlar, otoparklar, endüstri vb. alanların bir arada bulunmuş olduğu yerleşim birimi gelir. Kent Planlaması ise özetlemek gerekirse yukarda söz mevzusu alanların insana sıhhatli ve kolay bir yaşam sunacak en optimum şekilde düzenlenmesidir.’ dedi.

Kent planlamasının, sıhhatli bir çevre düzenlenmesi mevzusunda anahtar bir role haiz olması icap ettiğini ifade eden Erdem, bir kent planı hazırlanırken şu hususlar göz önünde bulundurulması icap ettiğini söylemiş oldu:

‘Sağlıklı bir yaşam seçimi oluşturma; daha çekici, güvenli ve kullanışlı çevrelerin oluşturularak insanların işyerlerine, marketlere, okullara ve öteki lokal bölgelere yürüyerek yada bisiklet ile gitmelerinin teşvik edilmesi.

Sosyal birliğe katkı sunma; insanların gayri resmi olarak tanışabilecekleri güvenli ve nüfuz edilebilen naturel toplumsal alanların inşası ile kolaylaştırılabilir.

Konut kalitesi; Yeterli barınma alanı ve buna bağlı olarak uygun temel hizmetlerin varlığı esastır. Sağlık, eğitim ve dinlenme alanları şeklinde toplumsal kullanım için uygun bölgeler planlanmalıdır.

İş; Ekonomik yenileme stratejileri ile bağlantılı olan kent planlamalarının, tecim imkanlarını çekici kılarak ve iş alanında çeşitliliği arttırarak ve bununla birlikte lokal iş imkanlarını koruyarak destek olabilir.

Ulaşılabilirlik; Farklı ulaşım imkânları tercihini oluşturmak, bilhassa de yayalar için, bisiklet sürücüleri için ve toplu taşıma ile mahalli tesislere ulaşımı kolaylaştırmak. Güvenli ve çevre dostu yaya ve bisiklet yollarını güçlendirmek ve trafik mevzusunda önlemler alarak trafiği yavaşlatmak, sakinleştirmek ve insanların oturmuş olduğu semtlerde vasıta hızını düşürmek.

Emniyet; Kazaların en büyük sebebi yol güvenliğidir ve en büyük risk taşıyan gruplar, gençler, yaşlılar ve özürlülerdir. Daha güvenli bir çevre için anahtar mevzular trafik hızının yavaşlatılarak, yaya ve bisiklet sürücülerine öncelik vermektir.’

‘Bingöl’de ciddi bir çarpık kentleşme olduğundan bahsedebiliriz’

‘Yaşanılır bir kent planı iyi mi olmalıdır, sorusunun sonucundaki kriterlerle Bingöl’ün mevcut kentleşmesi değerlendirildiğinde ciddi bir çarpık kentleşme olduğundan bahsedebiliriz.’ diyen Erdem, ‘Mesela ilimizde numunelik bile olsa motorlu vasıta trafiğine kapalı, bir tek yaya ve bisiklet kullanımına açık bir alan yoktur. Yeşil alanlarımız ne yazık ki her geçen gün azalmaktadır, aslına bakarsan dar olan yollarımız-kaldırımlarımız işgallerle her geçen gün daha da daralmaktadır.  Buna en iyi örnek şehit Mustafa Gündoğdu caddesidir.’ diye belirtti.

‘Bingöl’de kentsel dönüşüm projesi Belediye-TOKİ işbirliğiyle en fena şekilde uygulanmıştır’

Bingöl’ün iş ve tecim alanlarının oluşturulup trafiğin rahatlatılması mevzusunda da sınıfta kaldığını özetleyen Erdem,  ‘İnönü Mahallesi Üç Katlar olarak malum alan, şehrin tecim alanını genişletip hem esnafı hem de kent içi trafik ve otopark problemi çözebilecek en iyi alternatif olmasına karşın Kentsel dönüşüm adı altında şehrin kalbinde bir ucube oluşturmuştur. Genç caddesi ve kültür caddesinde devam edip otogar bölgesinde birleşmesi ihtiyaç duyulan ticari aks, belediyenin TOKİ eliyle yaptırdığı ucubeler sebebiyle kesintiye uğratılmış, esnaf ve trafik Dörtyol bölgesine adeta hapsedilmiştir. Aslında kentlerin çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerinde uygulanması ihtiyaç duyulan kentsel dönüşüm projeleri oldukca ilginçtir Bingöl’de şehrin en tertipli bayındır adalarının olduğu, şehrin göbeği sayılacak bölgede belediye-TOKİ işbirliğiyle en fena şekilde uygulanmıştır.’ ifadelerini kullandı.

Kentteki çarpık kentleşmenin sebeplerine bakıldığında bunun bir tek bugünün problemi olmadığını, geçmişten devam edip gelen sebeplerinin bulunduğunun görüleceğini söyleyen Erdem, bu sebeplerin en başlangıcında idarecilerin, yöneticilerin gelecek ile ilgili öngörüsüzlüğünün geldiğini belirtti.

Erdem, ‘Geçmişten bu güne günübirlik-günü kurtarabilecek bakış açısıyla yönetilmiş Bingöl ve bu şekilde devam etmektedir. Aslında oldukca iyi bayındır planlarına haiz olmasak bile planlara ilk kesinleşmiş haliyle uyulmuş olunsaydı gene de bu gün bu kadar fena bir kentleşme olmayacaktı. Bizim kentsel felaketimiz iyi planlara haiz olmamanın yanında bu planlarında gelişigüzel değiştirilmesi ve istikrarlı bir uygulamanın olmamasıdır.’ diye konuştu.

Kent bayındır planının, kentin tamamını ilgilendiren bir planlama bulunduğunu, dolayısıyla şahsa ya da şahıslara hususi bayındır düzenlemesi ya da değişikliği yapmanın doğru ve hukuki olmadığını ifade eden Erdem, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanı geçen günlerde plan değişiklikleriyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı; ‘İmarda bazı plan tadilatları oluyor ve ‘Bu plan tadilatlarıyla birilerine rant sağlanıyor, emsal artıyor, kim yapıyor, kim alıyor, ne oluyor burada’ şeklinde bir fikir oluyor. Bu nedenle bayındır planı tadilatları zorlaştırılacak artık.’ Temennimiz bundan sonrasında hem Bingöl’de hem de Türkiye’de daha iyi planlamaların yapılması ve bu tür sual işaretlerinin kimsenin zihninde oluşmamasıdır.’ Şeklinde konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?