Bankalardan Yüksek Limitli Kredi Çekme Yöntemi

Bankalardan Yüksek Limitli Kredi Çekme Yöntemi

Bankalardan günlük nakit ihtiyaçlarımızın yanında ayrıca değişik yatırımlar yapmak, araba satın almak ya da evimizin eşyasını değiştirmek...

Bankalardan günlük nakit ihtiyaçlarımızın yanında ayrıca değişik yatırımlar yapmak, araba satın almak ya da evimizin eşyasını değiştirmek için krediler çekeriz. İhtiyaç kredileri genelde çok yüksek olmayan limitler dahilinde çekildiği için genelde sadece gelir belgesiz yeterli olabilmektedir. Ama yüksek limitli bireysel kredilerde bankalar farklı şartlar isteyebilmektedir. Örneğin, 100 bin TL kredi için bankalar ek şartlar isteyebilir. Peki 100.000 TL kredi nasıl alınır? Yüz bin TL kredi için istenen şartlar nelerdir? İşte kolay kredi onayı için bilinmesi gerekenler..

Yüksek Limitli Bireysel Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalara yapılan konut kredisi ya da taşıt kredisi için bankalar genelde ipotek istemektedir. Bu nedenle bankalar çok yüksek krediler verebilmektedir. Ama bireysel krediler için bankalar kolaylıkla ipotek şartı koymaz. Bunun yerine başka şartların yerine getirilmesini isteyebilir. Özellikle bu durum bireysel yani ihtiyaç kredileri için geçerlidir. Peki nedir bu kredi şartları?
Yüksek limitli kredi için bankanın isteyebileceği 3 önemli kriter;

İyi bir gelir belgesi
İyi bir banka kredi notu
Geliri ve kredi sicili iyi durumda olan bir kefil

Bankadan 100 bin TL gibi yüksek bir kredi çekmek istiyorsanız o zaman bankanın sizden isteyeceği koşulları ve belgeleri de sunmanız gerekmektedir. Bu krediye ihtiyacınız var; ama kefil bulamadınız. Peki kefilsiz 100.000 TL kredi nasıl çekilir?

Kefilsiz 100.000 TL Kredi Nasıl Çekilir?

Bankaların kredi başvurularını değerlendirirken dikkat ettiği en önemli detaylar arasında; kişinin aylık kazancı ve yine kişinin sahip olduğu Kredi Kayıt Bürosunda belirlenen findeks kredi notudur. Bu iki önemli noktada sorun yaşamayan müşterilere genelde kredi çıkmaktadır. Ama aynı durum 100 bin TL gibi bir kredi için geçerli midir? Acil 100.000 TL lazım diyorsanız ve bunun için banka kredisi düşünüyorsanız, hem kredi notunuza hem de aylık gelirinize göre bir hesaplama yapalım. Bu sayede kredi çekip çekemeyeceğinizi önceden yüksek bir doğruluk oranı ile öğrenebilirsiniz.

Bunun için iki noktaya ayrı ayrı bakılması gerekmektedir. Bunlardan biri kredi notunuz iken, diğeri de gelir durumunuzdur. Her iki kriter için 100 bin TL kredi şartını aşağıda açıklıyoruz.

100 Bin TL Kredi İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi notu KKB tarafından bankalardan alınan müşteri istihbarat raporları doğrultusunda belirlenmektedir. Kredi notu 1-1900 arasında değişmektedir. Hangi kredi notuna kredi çıkıp çıkmayacağı az çok belli olmaktadır. Sizin de kredi notunuz;

1 İle 699 puan arası ise; 100 bin TL çekmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Bunun için bankaya kredi başvurusu yapmak yerine kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız.
700-1099 arası ise; yine 100 bin TL ihtiyaç kredisi çekemezsiniz. Bunun için banka size yüksek olasılık ret cevabı verecektir.

1100-1499 arası ise; az riskli olduğunuz için banka gelir belgesi ile bu krediyi size verecektir.
1500-1900 arası kredi notu; sadece gelir belgesi ile 100 bin TL hatta daha fazla kredi çekebilirsiniz. En kolay kredi çeken grup bu puan arasındaki kişilerdir.

100.000 TL Kredi İçin Aylık Kazanç Ne Kadar Olmalıdır?
100 bin TL kredinin ihtiyaç kredisi olacağını farz ederek bir kredi hesaplaması yapmamız gerekirse; kredinin ödenebileceği maksimum vade sayısı 48’dir. Bunun yanında 100.000 TL’nin faiz oranları ve diğer kesintiler ile birlikte toplam maliyetin bulunması gerekmektedir. 100.000 TL için aylık %1,25’ten çekilecek bir kredi için toplam maliyet 48 ay için 145 bin TL olup aylık ödemesi de yaklaşık 3000 TL olacaktır.

Peki aylık 3000 TL kredi ödemesi için banka sizden ne kadarlık bir gelir belgesi isteyecektir? Bankalar, kişilerin aylık gelirine göre en fazla %80 oranında kredi verebilir. Yani 3 bin TL’nin sizin aylık gelirinizin %80’inden daha düşük olmaması gerekmektedir. Bu da ortalama olarak 4000 TL’lik bir aylık gelir şartı anlamına gelmektedir.
Özetleyecek olursak; 100 bin TL kredi nasıl alınır diye soranlar için istenen iki şart için; hem kredi notunun en az 1100 ve üstünde olması ve aylık kazancın en az 4000 TL olması gerekmektedir. Bu şartların yetersiz olması durumunda bazı bankalar kişilere ev, arsa teminatı ile kredi verebilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?